DVR با سیستم عامل “ویندوز” یا “لینوکس” ؟

خلاصه مطلب : با توجه به حساسیت تصاویر ذخیره شده ی دوربین های مداربسته ، کدام سیستم عامل ، باگ و یا خطای کمتری دارد؟
تاریخ ثبت: دوشنبه 8 اردیبهشت سال 1393
بازدید ها : 4049
  DVR با سیستم عامل “ویندوز” یا “لینوکس” ؟

 

  DVR با سیستم عامل “ویندوز” یا “لینوکس” ؟

با توجه به حساسیت تصاویر ذخیره شده ی دوربین های مداربسته ، کدام سیستم عامل ، باگ و یا خطای کمتری دارد؟

ویندوز یا لینوکس

در صورت وجود ویروس ، کدام سیستم آسیب پذیر تر است ؟
تولید کننده هایدی وی آرهای استند الون در دوربین های مداربسته از چه سیستم عاملی استفاده میکنند؟
آسیب پذیری امنیتی، از خط به خط کدهای برنامه نویسی به وجود می آید. هر حوزه امنیتی از درجه حساسیت خاصی برخوردار است که ممکن است برای کاربران یک پایه فوق العاده مهم باشد.
هنگامی که ویندوز و لینوکس با هم مقایسه می شوند، نقطه ضعف های امنیتی دیگری ظاهر می شوند که در این مقایسه دخیل هستند.
گزارشی از آسیب پذیری های استاندارد این دو سیستم عامل منتشر شده که در آن 290 حفره امنیتی حساس برای ویندوز گزارش شده که 49 حوزه آن در لیست خطرناک ترین نقاط ضعف امنیتی قرار دارند و برای لینوکس نیز 49 حفره امنیتی گزارش شده است که 4 حفره آن در لیست آسیب پذیری های امنیتی بسیار خطرناک قرار دارند.
هزاران گزارش از مقایسه امنیتی میان لینوکس و ویندوز وجود دارد. اما مبنای این تحقیق ، گزارش هایی بوده که توسط کاربران موسسات دولتی ارائه شده اند و در ان حفره های امنیتی خطرناک مشابهی گزارش شده است.
معمولا دی وی آر های دوربین های مداربسته به صورت کارتی برای ذخیره سازی تصویر دوربین مداربسته ، داخل مادر برد کامپیوتری قرار می گیرند که دارای سیستم عامل ویندوز است و دی وی آر هایی که نیاز به کامپیوتر ندارند و به اصطلاح standalone میباشند با سیستم عامل لینوکس کار می کنند .
دلایل قانع کننده ای برای آن تفاوت امنیتی میان دو سیستم عامل وجود دارد. به عنوان مثال برنامه های لینوکس ،شناسایی باگ ها را در فاصله زمانی زودتری اعلام می کند.
میان این دو سیستم عامل، تفاوت های امنیتی دیگر نیز وجود دارد برای مثال ویندوزها قطعا زمینه مساعدتری برای شیوع ویروس ها در سمت کاربران را داراست که ایمنی سیستم به خود کاربر و استفاده از آنتی ویروس ها واگذار شده است.
برخی از کاربران ویندوز شاهد ربودن اطلاعات سیستم ها توسط ابزارهایی به نام جاسوس افزار بودند که می تواند به صورت محرمانه و پنهانی اطلاعات شخصی شما را در سطح اینترنت پخش کنند این مساله برای تصاویر محرمانه دوربین مداربسته شمابسیار اهمیت دارد.
مایکروسافت برای مقابله با این پدیده یک شرکت ضد ویروس و ضد جاسوس افزار را خریداری کرده است.

لینوکس نیز دارای ضعف های امنیتی است. عموما تولید کننده های نرم افزار، خود سخت افزار یا درایوهای مخصوص خود را برای سازگاری با ویندوز توسعه می دهند.
اما در جامعه لینوکس غالبا از مهندسی معکوس برای ساخت این محصولات استفاده می شود. در سیستم عامل های اپن سورس، گاهی قدم اول همین مهندسی معکوس، غیرقابل پیش بینی خواهد بود. در برخی موارد، سازگاری یک سخت افزار با لینوکس، به کندی صورت می پذیرد که نسبت به ویندوز، شاید ماه ها و شاید تا دو سال به طول انجامد.
فارغ از محیط های گرافیکی، رابط خط فرمان لینوکس برای بسیاری از کاربران سخت و پیچیده است و آنان درک درستی از آن ندارند. همین امر موجب می شود مدیران سیستم ها، از به کار گرفتن ابزارو مفاهیم پیچیده برای برقرای امنیت در سیستم دوربین مداربسته اجتناب کنند.
بنابراین به طور خلاصه ،استفاده از یک دی وی آر استند الون درسیستم دوربین مداربسته که دارای سیستم عامل لینوکس است ، برای ذخیره سازی تصویر دوربین های مداربسته بسیار ایمن تر بوده و احتمال آسیب دیدن آن به حداقل می رسد .

 


پر بازدید ترین ها