NFC چیست؟ فناوری های شگفت انگیز

خلاصه مطلب : فناوری NFC تا حدودی مشابه RFID و بولوتوث است اما مزیت های بسیار بزرگتری نسبت به آن تکنولوژی ها دارد که در این مقاله با آن ها آشنا خواهید شد
تاریخ ثبت: یکشنبه 19 شهریور سال 1396
بازدید ها : 3243
NFC چیست؟ فناوری های شگفت انگیز

 فناوری NFC را بشناسید و از کاربرد های آن شگفت زده شوید!

 NFC از آن دست فناوری های جدید است که روز به روز در حال گسترش می باشد و توانسته کاربرد های زیادی را برای کاربران عرضه کند.

فناوری NFC اگرچه بسیار شبیه به RFID  و بلوتوث است، تفاوت های خاصی نیز با این دو فناوری قدیمی تر دارد که آن را برای بعضی کارهای ویژه مناسب می کند. در ادامه  به توضیح این ویژگی های متمایز کننده ی NFC خواهیم پرداخت.

اما اول ببینیمNFC  دقیقا چی هست؟

NFC مخفف Near Field Communication  به معنی ارتباط از فاصله ی نزدیک است . به کمک این تکنولوژی شما می توانید اطلاعاتی را بین موبایل خود و دستگاه دیگری که در فاصله ای کمتر از 15 سانتی متری از دستگاه شما قرار دارد، مبادله کنید.

دستگاه ها در بحث NFC به دو نوع اکتیو و پسیو دسته بندی می شوند.

در دستگاه های اکتیو (همانند آنچه در مباحث الکترونیک بیان می شود) برای انجام کار توسط دستگاه نیاز به جریان برق داریم و دستگاه باید به منبع تغذیه متصل باشد؛ در حالی که در دستگاه های پسیو تا زمانی که نیاز به برق نباشد در دستگاه هیچ گونه توان الکتریکی جریان ندارد. بهتر است بحث را اینگونه ادامه دهیم :

 گوشی موبایل شما یک دستگاه اکتیو است چراکه دارای باتری می باشد. اگر اطلاعات را بوسیله ی NFC بین موبایل خود و یک موبایل دیگر رد و بدل می کنید دو دستگاه اکتیو در حال ارتباط هستند.

NFC چیست؟ فناوری های شگفت انگیز

خوبی فناوری ان اف سی این است که امکان ارتباط با دستگاه پسیو را نیز فراهم می کند به این صورت که یک سری تگ هایی که با نام NFC TAG شناخته می شوند وجود دارند که به صورت پسیو کار می کنند. یعنی شما می توانید یک سری اطلاعات را درون این تگ ها ذخیره کنید.

NFC چیست؟ فناوری های شگفت انگیز

 حال اگر گوشی خود را به این تگ ها نزدیک کنید میدان مغناطیسی تولید شده توسط گوشی شما باعث بوجود آمدن جریان برق در این تگ ها شده و آن ها را فعال می کند.( چون تگ با برق ایجاد شده توسط گوشی شما کار می کند و باتری داخلی ندارد پسیو است) تگ مذکور اطلاعات را به صورت رمز گذاری شده برای گوشی شما ارسال می کند و به این ترتیب تبادل دیتا انجام می شود.

NFC چیست؟ فناوری های شگفت انگیز

حال ببینیم زمینه های کاربردی فناوری NFC شامل چه چیزهایی می شود؟

·         مهم ترین کاربرد NFC پرداخت پول از طریق گوشی های هوشمند است. از آنجا که اطلاعات با برد کوتاه و به صورت رمزگذاری شده منتقل می شوند امنیت پرداخت به این روش کاملا قابل اطمینان است.

برای انجام پرداخت با استفاده از NFC کافی است اطلاعات کارت بانک خود را بر روی گوشی موبایل خود ذخیره کنید و گوشی موبایل خود را به دستگاه NFC خوان نزدیک کنید.

·         انتقال اطلاعات (تصویر، صوت و...) از گوشی یا تبلت به تلوزیون هایی که مجهز به این تکنولوژی هستند.

·         در فروشگاه ها اطلاعات کالاها می توانند بر روی تگ های متصل به کالا یا قفسه ی شامل کالا ذخیره شوند تا مشتریان با نزدیک کردن گوشی خود به آن کالاها بتوانند اطلاعات کالا از جمه تاریخ تولید و مصرف، قیمت و ... را مشاهده کنند.

·         چاپ مستقیم اطلاعات از موبایل یا تبلت با پرینتر هایی که قابلیت NFC را دارند.

·         انتقال اطلاعات در تلفن های هوشمند

·         باز کردن درب منزل یا خودرو

·         و هزاران هزار کاربرد جالب دیگر ...

NFC چیست؟ فناوری های شگفت انگیز

حال جا دارد ببینیم که تفاوت  NFC با RFID  و بلوتوث در چیست؟

 

NFC در حقیقت جایگزینی برای تبادل دیتا (اطلاعات) بین دو موبایل توسط بلوتوث است که البته

·         برخلاف بلوتوث که نیاز به زمان برای پیدا کردن دستگاه های نزدیک دارد در ان اف سی کاربر تنها با نزدیک کردن دستگاه دوم به گوشی خود به راحتی می تواند اطلاعات را بین دو دستگاه مبادله کند و نیاز به صرف زمانی برای پیدا کردن تمام دستگاه های اطراف خود و انتخاب یکی از آن ها ندارد.

·         بلوتوث تا فواصل 15 متری را پشتیبانی می کند در حالی که در ان اف سی فاصله ی دو دستگاه معمولا تا 4 سانتی متر( و حداکثر تا 15 سانتی متر) باید باشد.

·         انتقال دیتا در بلوتوث با سرعت بالاتری انجام می گیرد.

·         امواج الکترومغناطیس NFC به دلیل ضعیف بودن و برد کوتاهی که دارند برای بدن انسان تقریبا بی ضرر هستند.

و اما NFC و RFID …

در حقیقت NFC نسخه ی جدیدی از (RFID (Radio Frequency Identification  است با این تفاوت که امواج RFID می توانند برد بیشتری داشته باشند درحالی که برد قابل پشتیبانی در فناوری NFC تنها حدود چهار سانتی متر است.

همچنین NFC ارتباطی دو طرفه برقرار می کند در حالی که RFID  تنها تکنولوژی خواندن یک طرفه است.

Near Field Communication

پر بازدید ترین ها