NAS یا منبع ذخیره متصل به شبکه چیست؟

خلاصه مطلب : NAS یا منبع ذخیره ی متصل به شبکه محلی برای ذخیره فایل ها است که برای سهولت ارائه سرویس به کلاینت ها به شبکه متصل شده است، یا به زبان ساده تر NAS در واقع یک سرور است که تنها وظیفه ی ذخیره اطلاعات و به اشتراک گذاشتن آنها را بر عهده دارد.
تاریخ ثبت: چهار شنبه 3 اردیبهشت سال 1393
بازدید ها : 3580
NAS یا منبع ذخیره متصل به شبکه چیست؟

 NAS یا منبع ذخیره متصل به شبکه چیست؟

 NAS یا منبع ذخیره ی متصل به شبکه محلی برای ذخیره فایل ها است که برای سهولت ارائه سرویس به کلاینت ها به شبکه متصل شده است، یا به زبان ساده تر NAS در واقع یک سرور است که تنها وظیفه ی ذخیره اطلاعات و به اشتراک گذاشتن آنها را بر عهده دارد NAS با استفاده از یک شبکه محلی مبتنی بر پروتکل TCP/IP امکان افزودن سریع منابع ذخیره ای فقط با اتصـال آنها به یک هاب (Hub) یا سوئیچ (Switch) را فراهم می کند.

NASهیچ یک از سرویس هایی را که یک سرور در محیطی متمرکز ارائه می دهد در اختیار کاربران قرار نمی دهد. سرویس های نظیر: پست الکترونیک (E-Mail)، اعتبارسنجی یا مدیریت پرونده ها، با این حال امکان افزودن این سرویس ها به صورت جداگانه وجود دارد.

چرا به NAS احتیاج داریم؟

سازمانی را در نظر بگیرید که بیش از یک کارمند دارد و مقدار قابل ملاحظه ای اطلاعات نیز در سرور خود دارد. اگر این سازمان تصمیم به تغییر مکان بگیرد باید تمام اطلاعات را با خود جابجا کند. این راه حل خوبی است اما نه برای یک سازمان کوچک که با توجه به قیمت  File Serverوهزینه ‌ی یک نسخه از Windows Server یا جایگزین آن با پشتیبانی Linux ، باید هزینه گزافی را پرداخت کند. این جایی است که NAS وارد میدان می شود، تا امکان ذخیره اطلاعات با هزینه کم و قابلیت اطمینان بالا را ارائه دهد. NAS ها اغلب دارای امکاناتی نظیر اعتبارسنجی، امکان ارسال ایمیل در صورت بروز اشکال و مدیریت فضای ذخیره سازی را دارند.

NAS چگونه کار می کند؟

تقریبا شبیه یک File Server، ساختاری Client-Server دارد. سخت افزاری که NAS Box یا NAS Head نامیده می شود به عنوان رابط بین NAS و کاربران شبکه عمل می کند. این سیستم معمولا سیستم عاملی مخصوص دارد. امکان اتصال یک یا چندین هارد دیسک به NAS وجود دارد. کاربر معمولا از طریق شبکه به NAS Head متصل می شود و NAS را فقط یک Node با یک آی پی (IP) یکتا در شبکه می بیند. در این سیستم NAS دیگر بخشی از سرور نیست، با این حال هنوز هم پردازش ها توسط سرور روی اطلاعات انجام می شود و NAS فقط اطلاعات را به کاربران تحویل می دهد. لازم نیست NAS در کنار سرورها باشد هرکجا از شبکه باشد وظیفه خود را انجام می دهد.

ارتباط کاربران با NAS Head در شبکه به وسیله پروتکل TCP/IP انجام می شود. دو پروتکل مبتنی بر فایلی که در اکثر NAS ها به کار می رود)، NFS برگرفته از (Network File Server) یا CIFS برگرفته از  Common Internet File System  هستند.

 NFS برای انتقال فایل روی شبکه در سیستم های مبتنی بر Unix توسعه یافته است.

 CIFS که قبلاً به نام SMB شناخته می شد برای به اشتراک گذاشتن فایل در DOS توسط Microsoft و IBM توسعه یافت.امروزه بسیاری از NAS ها از پروتکل HTTP برای جستجو در فایلها بوسیله مرورگرهای وب پشتیبانی می کنند.


چرا NAS ارزان تر است؟

NAS  به خاطر اینکه از سیستم عاملی کوچکتر و سرویس های کمتری نسبت به یک فایل سرور (File Server) کامل برخوردار است ارزان تر است.


 

پر بازدید ترین ها