Access Control چیست؟

خلاصه مطلب : برای اینکه بدون استفاده از نیروی انسانی، بتوانیم فقط به افرادی خاص، اجازه ورود و خروج دهیم، باید از سخت افزار هایی مانند قفل های برقی،درب های اتوماتیک، دوربین های مداربسته و در کنار آن از نرم افزار های کنترل تردد، استفاده نماییم.
تاریخ ثبت: سه شنبه 9 اردیبهشت سال 1393
بازدید ها : 3354
Access Control چیست؟

 

Access Control

برای اینکه بدون استفاده از نیروی انسانی، بتوانیم فقط به افرادی خاص ، اجازه ورود و خروج دهیم ، باید از سخت افزار هایی مانند قفل های برقی و در کنار آن از نرم افزار های کنترل تردد، استفاده نماییم.کنترل ورود و خروج به شکل های مختلفی برنامه ریزی می شود. در بعضی از ورودی ها مانند ورودی بلیط مترو، با در دست داشتن یک بلیط الکترونیکی می توانید یک یا چند بار از گیت مربوطه عبور کنید .
در این حالت اطلاعاتی از شما در سیستم ثبت نمی شود و در واقع از اعتبار بلیط طی چند نوبت کاسته می شود تا اعتبار تمام شود و به صفر برسد.
اما در یک سازمانی که شما دائم در آن تردد دارید و کارمند استخدامی آن سازمان هستید وضعیت متفاوت است. معمولا اطلاعات شما به درب ها و گیت هایی که شما اجازه عبور از آن دارید، از قبل داده شده است و در پایان ماه ، گزارشی از میزان حضور و تردد، قابل چاپ است. تنوع تجهیزات کنترل تردد بسیار فراوان است. یک سیستم دوربین مداربسته ، ریموت دزدگیر و قفل مرکزی اتومبیل ، ریموت کنترل درب پارکینگ ، ریموت کنترل دزدگیر منزل یا محل کار شما می تواند یک مجموعه ای باشد برای کنترل ورود افراد مجاز و جلوگیری از افراد متفرقه ، یا کارت های
ATM که شما آن را قبل از ورود به اتاق ای تی ام ATM Room در شیار مربوطه می کشید تا درب برای شما باز شود، واین خود نیز یک Access Control است.
هر دستگاه کنترل تردد بر اساس سنسوری که برای آن گذاشته شده است، اجازه عبور صادر می کند. ممکن است سنسور آن توسط یک دوربین مداربسته ، چهره شما را اسکن کند و یا قرنیه چشم را شناسایی نماید.
معمولا به لحاظ به صرفه بودن، سنسور های اثر انگشت و سیستم دوربین های مداربسته ،  نسبت به سنسور های تشخیص چهره و قرنیه ، کاربرد بیشتری دارند.
کنترل تردد ممکن است همیشه برای تردد فیزیکی شما نباشد. مثلا شما با کشیدن انگشت خود روی سنسور لپ تاپ خود ، اجازه استفاده از آنرا پیدا می کنید.
سنسور هایی که مطرح شد فقط برای کنترل تردد فیزیکی و یا غیر فیزیکی استفاده نمی شوند و کاربرد های مختلفی مانند سیستم های ثبت حضور و غیاب و … را نیز دارند. تا کارمندان نتوانند مانند گذشته ، بجای همکار خود ، کارت بزنند .
در سیستم های کنترل تردد می توان سیستم را به نحوی برنامه ریزی کرد که اگر شخص متفرقه ای چندین مرتبه سعی در ورود غیر مجاز نماید ، آژیر به صدا در آید و یا به نگهبان اطلاع داده شود.

پر بازدید ترین ها