چگونگی شناخت و انتخاب لنزها در سیستم دوربین های مداربسته

خلاصه مطلب : حوزه دید یا همان نا حیه قابل دید توسط دوربین مداربسته به سه دسته طبقه بندی می شود .
تاریخ ثبت: سه شنبه 2 اردیبهشت سال 1393
بازدید ها : 4651
چگونگی شناخت و انتخاب لنزها در سیستم دوربین های مداربسته


چگونگی شناخت و انتخاب لنزها در سیستم دوربین های مداربسته

حوزه دید یا همان ناحیه قابل دید توسط دوربین مداربسته به سه دسته طبقه بندی می شود .

1 -  دید عادی ( Normal view ) : همان حوزه و وسعت دید چشم انسان است .

2  -دید بزرگنمایی شده  ( Telephoto ) :

با داشتن تصویر بزرگ نمایی شده وسعت دید کم می شود وجزئیاتی که با چشم عادی قابل مشاهده نیست در این تصاویر وضوح و بزرگنمایی بیشتری پیدا می کند.
این نوع لنزها در دوربین های مداربسته بیشتر برای پروژه ها و مکانهایی استفاده می گردند که فاصله یا محل یا شی مورد هدف دور است و یا شی در اندازه و ابعاد کوچکی است .
لنزهایی که دید بزرگنمایی دارند معمولا نور کمتری را نسبت به لنزهای دید عادی (Normal view) جذب می کنند.
 
3-  دید وسیع  wide angle

دید وسیع و پهن نسبت به دید عادی دارای پهنای بیشتری می باشد ولی جزئیات تصویر نسبت به دید عادی کمتر در تصویر دیده می شود. این تصویر دارای عمق بیشترمی باشد ولی عیب کوچک و قابل چشم پوشی این نوع تصاویر انحنای جزئی در گوشه های آن است، مانند لنزهای . Fish eye

معرفی سه نوع از انواع لنزها در دوربین های مداربسته


لنز ثابت  fixed lens

این لنز قابلیت تغییر فاصله کانونی را ندارد و در نتیجه حوزه و وسعت دیت در آن ثابت است که به انواع مختلف Normal – Telephoto و یا Wide موجود می باشد.
فاصله کانونی معمول در لنزهای دوربین مداربسته تحت شبکه 4 mm می باشد .

لنز متغییر   Vari-Focal

این اسم از کمله various به معنای مختلف نشات گرفته،  یعنی لنزی با فاصله های کانونی مختلف که وسعت دید متفاوت در دوربین های مداربسته نیز خواهیم داشت. در این نوع لنزها فاصله کانونی دوربین مداربسته از روی لنز به صورت دستی تنظیم می شود و همچنین باید فوکوس تصویردوربین مداربسته را نیز به صورت دستی از روی لنز اعمال کنیم.
در لنزهای متغیر برای دوربین های مداربسته تحت شبکه معمولا فاصله کانونی آنها بین 3 تا 8 میلی متر قابل تغییر است .

لنزهای زوم   ( zoom lens ) 

مانند لنزهای متغییر قابل تغییر می باشد اما در این لنزها احتیاج به تنظیم فوکوس در زمان تغییر وسعت تصویر نمی باشد .
تغییر زوم در این نوع لنزها به صورت دستی یا اتوماتیک امکان پذیر است و همچنین با مشخصه ای خاص از هم متمایز می شوند.
مثلا ( ( 3X-ZOOM که این عدد زوم به صورت تناسبی است بین بیشترین و کمترین فاصله کانونی در لنزها .

 
همخوانی لنز و سنسور

 اگر دوربین مداربسته مورد نیاز شما قابلیت تعویض لنز را داشته باشد این نکه بسیار مهم است که لنزی مناسب با مشخصات فنی دوربین مداربسته انتخاب شود.
لنزها برای سنسورهای دوربین های مداربسته با ابعاد متفاوت ساخته می شوند : یک دوم اینچ ، یک سوم اینچ ، یک چهارم اینچ ، دو سوم اینچ می باشد مثلا لنزی که برای دوربین مداربسته ای با سنسور یک سوم اینچ است می تواند تصویر را روی سنسور یک سوم اینچ و یک چهارم اینچ تولید کند ولی روی سنسور دو سوم اینچ نمی تواند.
در حقیقت اگر ابعاد تصویر لنز کوچکتر از ابعاد سنسور تصویر دوربین مداربسته image) sensor  ) باشد قسمتی از گوشه های تصویر به صورت سیاه شده می شود و اگر ابعاد سنسور تصویر کوچکتر از ابعاد تصویر لنز باشد مقداری از تصویر گرفته شده توسط لنزدوربین مداربسته از دست رفته محسوب شده و دیده نمی شود .
مواردی در پروژه ها پیش می آید که ناچار به استفاده ازیک دوربین مداربسته مثلا با سنسور یک چهارم اینچ هستیم و لنزی که در بازار قابل عرضه است با مشخصه ای خاص می باشد و ابعاد تصویر آن برای سنسوریک دوم اینچ می باشد، این لنز قابل استفاده است ولی مقداری از تصویر از دست رفته و باید مشتری را نسبت به آن توجیه کرد، ولی در جایی که قرار است لنزی انتخاب شود که گوشه های تصویر سیاه شود، این لنز اصلا برای دوربین مداربسته مناسب نیست و راه حل امنیتی شما ناقص و توجیه ناپذیر خواهد بود .
نکته دیگر در انتخاب لنزها توجه به مشخصه مگاپیکسل بودن دوربین مداربسته یا همان سنسور تصویر در دوربین مداربسته است که برای این نوع دوربین های مداربسته در اصل باید لنزهای مگاپیکسی انتخاب شود چرا که پیکسلهای سنسور تصویر دراین نوع دوربین های مداربسته بسیار ریزتر از پیکسلهای سنسور تصویر در دوربین های مداربسته   VGA 480×640 پیکسل می باشد .
با رعایت ابعاد سنسور و رزولوشن دوربین مداربسته می توان بهترین لنز را انتخاب کرد .

استاندارد نصب لنز بر روی دوربین مداربسته  ( standard lens Mount )

دو استاندارد نصب مهم در لنزهای دوربین های مداربسته تحت شبکه مورد استفاده قرار می گیرد.

 استاندارد Cs –mount و C-mount

 هر دو نوع لنز دارای شکل و شمایل یکسان هستند، ولی تفاوت آنها در فاصله قرارگیری لنز و سنسور تصویر در هنگام پیچ کردن لنز روی دوربین مداربسته می باشد.

  : C-mount فاصله بین لنز و سنسور5/12 mm  می باشد. این قابلیت وجود دارد که لنز C-mount را روی دوربینی که لنز Cs-mount ازم دارد سوار کرد فقط یک رینگ تبدیل C به CS لازم است که آن را برای لنز CS استفاده کنیم.


پر بازدید ترین ها