نقش سیستم دوربین های مداربسته در رفع چالش های موزه ها برای تامین امنیت

خلاصه مطلب : در سال 2004 دزدان مسلحی که صورت های خود را با ماسک پوشانده بودند به موزه ای در اوسلو حمله کردند و توانستند دو اثر هنری بسیار ارزشمند یعنی تابلوهایی با نام های فریاد و مدونا را در مقابل چشمان ناظران متحیر ، به سرقت ببرند. در پی این حادثه موزه به مدت یک سال برای به روز رسانی و تغییر در سیستم امنیتی و دوربین های مداربسته خود تعطیل شد
تاریخ ثبت: سه شنبه 30 اردیبهشت سال 1393
بازدید ها : 5140
نقش سیستم دوربین های مداربسته در رفع چالش های موزه ها برای تامین امنیت

نقش سیستم دوربین های مداربسته در رفع چالش های موزه ها برای تامین امنیت

 

در سال 2004 دزدان مسلحی که صورت های خود را با ماسک پوشانده بودند به موزه ای در اوسلو حمله کردند و توانستند دو اثر هنری بسیار ارزشمند یعنی تابلوهایی با نام های "فریاد" و "مدونا" را در مقابل چشمان ناظران متحیر ، به سرقت ببرند. در پی این حادثه موزه به مدت یک سال برای به روز رسانی و تغییر در سیستم امنیتی  و دوربین های مداربسته خود تعطیل شد.
بر خلاف یک مجموعه دار شخصی، یک موزه عملکردی کاملاً متفاوت دارد. در سیستم های امنیتی مورد استفاده در موزه ها تلاش بر این نیست که تمام درها را بست و به کسی اجازه ی ورود نداد بلکه باید درها را به روی بازدید کنندگان باز کرد تا بتوانند با رعایت پاره ای مسایل امنیتی به راحتی از این اشیاء دیدن نمایند . سیستم های آلارم دار باید در سطوح خارجی ساختمان ها، پنجره ها، درها و در تمام نقاط یک ساختمان نصب شوند، چرا که تجربه نشان داده است تقریبا 50%سرقت ها در طبقات بالایی رخ می دهند و یا از سقف ساختمان شروع می شوند. سیستم های امنیتی نباید محدود به استفاده از سنسورهای حرکت باشند.
در صورت فراهم بودن امکانات در فضای اطراف یک موزه باید از سیستم امنیتی استفاده کرد که بتواند مزاحمینی که قصد ورود به موزه دارند را تشخیص دهد.این سیستم امنیتی باید ترکیبی از دوربین های مدار بسته و سنسورهای حرکتی و آشکار سازهای مادون قرمز و یا یک سیستم لیزری که به طور پیوسته محیط اطراف مجموعه را را اسکن می کنند، می تواند برای این کار بسیار مناسب باشد.
 چنین سیستم هایی به میزان بسیار زیادی نیاز به نگهداری دارند. چرا که باید دوربین های مدار بسته و اسکنر های استفاده شده در این سیستم ها را به طور منظم تمیز کرد تا آلارم های نا خواسته و اشتباه ایجاد نکنند.
یک حقیقت مشکل آفرین در مورد موزه ها این است که اکثر آنها و همچنین بسیاری از گالری ها در ساختمان هایی قدیمی قرار دارند که باعث پیچیدگی بیشتر پیاده سازی یک سیستم امنیتی مناسب می شوند. اگر این ساختمان ها به گونه ای باشدکه نتوان در آنها از تجهیزات امنیتی تک و پیشرفته استفاده کرد مشکلات موجود بیشتر نیز خواهد شد.

وابستگی بیش از حد به سیستم های الکتریکی و دوربین های مداربسته:

اینکه هریک از اشیاء موجود در موزه در کجا و چگونه به نمایش گذاشته می شوند همواره باید به صورت قسمتی از نقشه ی امنیتی موزه به صورت سری باقی بماند . اشیاء بسیار گران قیمت نباید در قسمت هایی از ساختمان که به خروجی نزدیک است نگهداری شوند .
تجربه ای بسیار دردناک که چند سال پیش برای موزه ی
kunshistorisches در وین حاصل شد زمانی که یک پیکره ی هنری معروف که از طلا ساخته شده بود به سرقت رفت. سارق از این مجسمه در مدت زمان 58 ثانیه توانست مبلغی حدود 30 میلیون یورو بدست آورد.
در آن زمان در خارج موزه داربستی بر پا شده بود که سارق از آن بالا رفت و پس از شکستن شیشه وارد موزه شد و توانست این شی با ارزش را به سرقت ببرد.
البته یک سیستم آلارم دار بر روی شیشه نصب شده بود اما در شرایطی که سارق کمتر از یک دقیقه کار خود را به پایان رساند هیچ آلارمی به این اندازه سریع نیست که بتواند به طور مناسبی عمل کند این مورد یکی از مواردی است که عمق اشتباهی که در بسیاری از موزه وجود دارد را قابل لمس می کند و این اشتباه وابستگی کامل این موزه ها به سیستم های الکتریکی است. در مورد نصب وسایل امنیتی همواره باید عملکردی اضافه بر سازمان را در نظر داشت به این معنی که اگر هریک از تدابیر امنیتی مورد دست کاری و اخلال واقع شد سایر تجهیرات امنیتی بتوانند وظیفه ی خود در حفظ امنیت را ادامه بدهند . درمورد امنیت در هنگام باز بودن درهای موزه نیز باید همین دید را حفظ کرد.
یک سیستم امنیتی کامل باید قسمت های اصلی مانند قفل های درها ، فنس ها ، حصارها وشیشه های ضد سرقت را تحت پوشش قرار دهند . این سیستم های مبتنی بر مادون قرمز ، آلارم های صوتی ، دوربین مدار بسته و سیستم های
RFID کامل تر خواهند بود.

استفاده از دوربین مدار بسته به عنوان یک مانع :

دوربین های مدار بسته نقش بسیار مهمی در دلسرد کردن سارقان دارد . همه ی موزه ها باید دوربین مداربسته برای شناسایی افراد در تمامی ورودی های خود داشته باشند . در واقع باید ورود و خروج بازدید کنندگان و همراهان آنها را ثبت و مشاهده کرد . در این سیستم ها باید نمایشگر هایی وجود داشته باشد که شخص وارد شونده به موزه بتواند به وضوح تصویر خود را ببیند . سارقان در ابتدای کار خود بازدیدهای زیادی برای شناسایی موزه انجام می دهند. اگر آنها ببینند که همواره توسط دوربین های مدار بسته تحت نظارت هستند ممکن است از نقشه ی سرقت خود دلسرد شوند.
با توجه به آمار منتشر شده توسط پلیس فدرال آمریکا بین 70 تا 80 درصد سرقت هایی که توسط پلیس کشف و عوامل آن شناسایی شده اند دارای شریک هایی در داخل موزه بوده اند. لذا نظارت بر کار افراد داخل موزه ها را نیز باید در نظر داشت و البته برای این کار نیاز به استفاده از سیستم های امنیتی مجهز به دوربین مدار بسته است.

افزایش چالش های موجود در زمینه امنیت موزه ها :

در سالهای اخیر موزه ها و گالری ها با افزایش تعداد سارقان مجهز و مسلح،  با چالش های مهمی در زمینه ی حفظ امنیت خود مواجه شده اند . برای غلبه بر این مشکل باید مواردی را همواره در نظر داشت مواردی مانند استفاده از گیت های امنیتی در ورودی های موزه ها ، مسیر های مشخص و از پیش تعیین شده برای بازدیدکنندگان در موزه ها، دوربین های مدار بسته ، نمایش تابلو های نقاشی با ارزش از پشت شیشه ، تعدادی از تکنیک های قابل استفاده برای غلبه بر این چالش هاست.

پر بازدید ترین ها