سیستم اعلام سرقت اماکن چیست ؟

خلاصه مطلب : سیستم اعلام سرقت یکی از قسمتهای مهم در سیستم های امنیتی و حفاظتی می باشد و با نام های دیگری مثل دزدگیر نیز شناخته می شود، و به دو صورت بی سیم و با سیم وجود دارد
تاریخ ثبت: چهار شنبه 17 اردیبهشت سال 1393
بازدید ها : 9282
سیستم اعلام سرقت اماکن چیست ؟

سیستم اعلام سرقت اماکن
چیست ؟

سیستم اعلام سرقت یکی از قسمتهای مهم در سیستم های امنیتی و حفاظتی می باشد و با نام های دیگری مثل دزدگیر نیز شناخته می شود، و به دو صورت بی سیم و با سیم وجود دارد.

دزدگیرها به دو صورت کلی وجود دارند که عبارتند از:

سیستم اعلام سرقت اماکن

سیستم اعلام سرقت خودرو

سیستم اعلام سرقت اماکن از اجزای زیر تشکیل یافته است :

1) سنسور، دتکتور،آشکار ساز
2) آژیر
3) تلفن کننده
4)  باطری های اضطراری
5) سرور
6) ریموت کنترل

 سنسور دتکتور (Detector) و یا آشکار ساز:

 حسگر هایی هستند که تغییرات و یا حرکت را در محیط تشخیص می دهند.در این سنسور ها مداری بکار می رود که درصورت تحریک، یک کنتاکت را باز و یا بسته می نماید، ولی به دلیل امنیت بیشتر امروزه از کنتاکت بسته استفاده می کنند. تا در اثر هر گونه تغییری در سیستم عمل کرده و سیستم را فعال کند.

سنسورها بر حسب عملکرد به انواع مختلفی تقسیم می شوند که عبارتند از:

1)  سنسور مگنت (Magnet Sensor ):

 در این نوع حسگر از خاصیت آهنربایی جهت درک تغییرات محیط استفاده می شود. این سنسور از دو قسمت یعنی آهنربا و پلاتین تشکیل شده است.بر روی پلاتین دو عدد ترمینال جهت اتصال سنسور مگنت به سرور(تابلو مر کزی) وجود دارد.ولتاژ تغذیه این سنسور ۱۲ ولت مستیم می باشد. که از طریق اتصال به ترمینال های زون شماره یک سرور انجام می شود.برای فعال شدن این سنسور می بایست پلاتین را روی چهار چوب درب یا پنجره و آهنربا را روی قسمت متحرک نصب نمود، بطوریکه فاصله این دو قسمت بین ۲ تا ۴ میلیمتر باشد.در این حالت با باز شدن درب یا پنجره و حرکت لنگه متحرک قسمت آهنربایی از قسمت پلاتینی دور شده و در نهایت مدار بین این دو قطعه باز می گردد،این تغییر بلا فاصله از طریق سیم های متصل به سرور، سرور را فعال نموده و عکس العمل لازم را انجام می دهد.در نصب سنسور هایمگنت باید دقت نمود که فلش های روی پلاتین و آهن ربا در یک جهت باشند و نکته دیگر اینکه سعی نمود آنها را در قسمت پایین و یا بالای درب کار گذاشت.

2) سنسور ضربه یا شوک (Shock Detector):

 یکی دیگر از سنسور های بکار رفته در سیستم اعلام سرقت سنسور شوک یا ضربه می باشد.این قطعه از یک پلاتین و یک پیچ تنظیم کننده تشکیل شده است. زمانی که یک ضربه به شیشه ای که این سنسور روی آن نصب شده، واردشود تیغه های پلاتین درون این سنسور از هم جدا شده و این تغییر از طریق سیم های متصل به سرور، سرور را فعال می نماید. حساسیت این سنسور توسط پیچ تنطیم روی آن قابل کنترل می باشد. ولتاژ کار این سنسور ۱۲ ولت مستقیم می باشد.۳) سنسور چشمی یا حرکتی (Detector Motion)

 این سنسور قابلیت های دو سنسور قبلی را یک جا درون خود دارد و بر اساس امواج مادون قرمز عمل می کند.در این سنسور یک المان تشخیص حرکت (  PIR (Passive Inferared Red وجود دارد.که طول موج، امواج مادون قرمز محیط اطراف را در یافت می کند و نسبت به آن واکنش نشان می دهد.
هر جسمی که دمایش بالاتر از صفر درجه باشد دارای امواج مادون قرمز می باشد. از این رو این سنسور امواج ساطع شده از بدن انسان را تشخیص داده و بر روی سطح کریستال پیرو الکتریک تابانده، که این امر موجب تغییرات حرارتی سطح کریستال شده در نتیجه ولتاژ خروجی تغییر می کند.این ولتاژ پس از تقویت می تواندباعث تحریک یک رله و نهایتاً به صدا در آمدن یک آژیر شود.یک نشانگر LED روی سنسور وجود دارد که در حالت عادی خاموش می باشد و به محض اینکه حرکتی را حس کند روشن می شود. چنانچه بخواهیم این LED را غیر فعال کنیم می باید جامپر روی برد سنسور را از مدار خارج کنیم.در سنسور چشمی یک سویچ، در واقع یک کلید فشاری بگونه ای مستقر شده است که اگر درپوش را بر داریم این سویچ که در حالت عادی از یک کنتاکت NC تشکیل شده نیز حرکت کرده و اتصال را قطع می کند و اتصال سرور نیز قطع شده و آژیر به صدا در می آید.
دو سر سویچ بدنه به ترمینالهای Tamper در سنسور متصل می شود.ترمینالهای روی سنسور شش عدد بوده که هر یک وظیفه خاصی به عهده دارند.
سنسور هایی با زاویه دید ۳۶۰ درجه نیز وجود دارد که در محل هایی استفاده می گردد که وسایل موجود در محل مانع دید چشمی می شود لذا این چشمی ها روی سقف نصب می گردد. در این چشمی ها از ۴ عنصر حساسPIR استفاده می کنند.

4) سنسور دود Smoke Detector:

در سیستم اعلام سرقت می توان از یک سنسور دود به صورت ۲۴ساعته استفاده نمود تا هر گونه آتش سوزی و حریق را اعلام نماید. این سنسور توسط دو سیم از ولتاژ ۱۲ولت سرور تغذیه می شود.
این سنسوربه عنوان کنتاکت
Normally Close در سیستم استفاده می شود.این کنتاکت در حالت معمولی به صورت بسته قرار می گیرد،و در صورت تحریک به وسیله دود یا آتش کنتاکت به حالت باز در آمده و چون این ترمینال به سرور متصل است، مدار سرور نیز قطع شده و آژیر به صدا در می آید.
این سنسورها باید در سقف نصب گردد.اگر قصد داریم که از چند سنسور دود استفاده کنیم باید آنها را به صورت سری به یکدیگر متصل نماییم.در این صورت فاصله هر سنسور دود از یکدیگر باید به انداره ۷ متر باشد.

 

آژیر Alarm :

در سیستم اعلام سرقت به منزله اعلام کننده صوتی عمل می کند و خطر را اعلام می کند.در مدار آژیرها از از المان های الکترونیکی استفاده می شود.آژیرها در ولتاژهای ۹،۱۲،۲۴ ولت موجود می باشند.
آژیرهای بکار رفته در سیستم اعلام سرقت علاوه بر تقسیم بندی از نظر الکترومکانیکی و یا الکترونیکی بودن به دو نوع سایرن(نصب در محیط داخل و کنار سرور) و بلند گو برای نصب در محیط بیرون و در فضای آزاد نیز تقسیم می شوند.سایرن ها توسط دو سیم که دارای قطب مثبت و منفی می باشد به سرور متصل می شود.بلند گو ها نیز توسط دو سیم بدون توجه به قطب های آن به سرور متصل، و به منظور جلوگیری از باز شدن کاور و تخریب اسپیکر توسط سارق از یک شاسی
Tamper درون آن استفاده می کنند.بلند گوها در این سیستم معمولاً۸ اهم و ۱۰ الی ۲۰ وات بوده و در ارتفاع ۳.۵ متری قرار می گیرند.

دستگاه تلفن کننده:

این یک وسیله مکمل برای سیستم اعلام سرقت می باشد.و همزمان با ایجاد آلارم ،سرور دستگاه تلفن کننده را وارد مدار نموده و با شماره تلفن های داده شده با آن تماس برقرار نموده و سرقت را بوسیله پیغام ضبط شده اعلام می دارد.

دستگاه تلفن کننده در کنار سرور قرار می گیرد و باید پس از نصب برنامه ریزی شود، یعنی یک پیغام روی آن ضبط گردد و چند شماره تلفن به حافظه آن داده شود.تغذیه سرور با برق شهری یعنی ولتاژ۲۲۰ ولت می باشد.
شاسی
LRN برای برنامه ریزی دستگاه به کار می رود.
دو عدد فیوز جهت حفاظت در برابر اتصال کوتاه در روی برد الکترو نیکی قرار داده شده است.یکی از فیورها ۴ آمپری جهت حفاظت باطری و دیگری ۵. آمپری جهت حفاظت جریان عبوری ترمینال
AUX تامین کننده ولتاژ سنسور ها می باشد.جهت ارتباط با ریموت کنترل از یک کارت رادیویی نصب شده روی برد الکترو نیکی استفاده می شود.باطری اضطراری درون سرور جاسازی شده است.تا در موقع لزوم قطع برق سیستم را فعال نگه دارد.
محل نصب سرور باید در معرض دید نباشد.تا سارقین بتوانند آنرا در زمان کوتاهی تخریب کنند.ترمینال های سرور به صورت دو تایی هستند.در حقیقت این ترمینال ها کلید هایی هستند که در حالت معمولی(
NC ) بسته می باشد.اگر به نحوی تجهیزاتی که به این ترمینال ها بسته می شوند قطع گردد سرور نتیجه می گیرد که سرقتی در شرف انجام بوده به همین علت سریعاً اقدام می کند.

دینگ دانگ

دینگ دانگ یکی دیگر از قابلیت های سیستم می باشد، که به محض ورود یک شخص، دستگاه آن را به صورت یک صدای مخصوص اعلام می دارد.برای این کاردر ابتدا یک سنسور مگنت را به درب مورد نظر متصل می نماییم.سپس توسط سیمهای مربوطه به زون ۱ متصل می کنیم زیرا فقط این زون قابلیت انجام این کار را دارد.


برنامه ریزی سیستم اعلام سرقت:

یک سیستم خریداری شده در حالت پیش فرض قرار دارد، یعنی برنامه ریزی نشده است. پس برای استفاده از کلیه امکانات سیستم به نحو مطلوب باید آنرا برنامه ریزی کنیم. این برنامه ریزی شامل دو مرحله یکی برنامه ریزی سرور و دیگری برنامه ریزی دستگاه تلفن کننده می باشد.

پر بازدید ترین ها