ربات های فوتبالیست

خلاصه مطلب : فوتبال یکی از ورزش های محبوب است. این رشته ورزشی با جذابیت های خاص خود طرفداران زیادی را به خود جذب می کند. دردنیای ربات ها نیز مسابقاتی تحت عنوان فوتبال ربات ها در سطوح مختلف و با قوانین متفاوت برگزار می شود.
تاریخ ثبت: چهار شنبه 30 بهمن سال 1392
بازدید ها : 3336
ربات های فوتبالیست
فوتبال یکی از ورزش های محبوب است. این رشته ورزشی با جذابیت های خاص خود طرفداران زیادی را به خود جذب می کند. دردنیای ربات ها نیز مسابقاتی تحت عنوان فوتبال ربات ها در سطوح مختلف و با قوانین متفاوت برگزار می شود.این مسابقات و ربات های شرکت کننده در آن ها دارای یک سری اشتراکات کلی بوده و از یک چارچوب پیروی می کنند.

 
ساختارهای اصلی ربا ت ها در مسابقات فوتبال:
 
بدنه
ساختمان حرکتی
سیستم کنترلی
سیستم ضربه

بدنه
ربات ها نیز مانند انسان ها برای انجام فعالیت های خود نیازمند ساختار فیزیکیمی باشند. همانگونه که انسان ها در صورت بروز مشکل در فیزیک بدنی در انجام فعالیت های خود دچار مشکل می شوند ، ربات ها نیز اگر دارای ساختار فیزیکی مناسبی نباشند نمی توانند کارهای خواسته شده و برنامه ریزی شده برای آن ها را به خوبی انجام دهند.کلیه مدارات داخلی ربات ها و اجزاهای کنترلی ربات بر روی همین ساختار مکانیکی سوار می شود.

 ساختمان حرکتی

هر ربات برای حرکت نیاز به یک سری ادوات حرکتی دارد . سیستم حرکتی ربات ها از تنوع بسیاری برخوردار می باشد.
در سطوح اولیه می توان چرخ و گیربکس را به عنوان ساختمان حرکتی به شمار آورد که از طریق موتورها به حرکت در   می آیند . این سیستم یکی از ساده ترین سیستم های حرکتی در ربات ها می باشد .
با کمی تغییر در سیستم حرکت قبلی ،می توان سیستمی شبیه حرکت تانک ها و با استفاده از نوار نقاله ها را پیاده سازی کرد. قدرت حرکتی بالاتر و سطح اتکا بیشتر از ویژگی های این سیستم های حرکتی می باشد .
از ابتدای کار ربات ها ؛ تفکر سازندگان بر این بوده تا هرچه بیشتر ساختار ربات ها را به انسان شبیه کنند ، در نتیجه با پیشرفت علم و تکنولوژی ساختمان حرکتی ربات ها نیز پیشرفت کرده و به انسان نزدیک شده است . هم اکنون ربات های فوتبالیست نوین دارای دست و پا بوده و از این سیستم برای حرکت خود استفاده می کنند.  در طراحی روبات های فوتبالیست سایز کوچک و متوسط از چرخ هایی موسوم به
Omni Directional  یا چند جهته استفاده می کنند. طراحی روبات بر اساس چرخ های چند جهته این قابلیت را به روبات می دهد که انواع  مختلف حرکات و جابه جایی ها را با سرعت ها و شتاب های مختلف بر روی زمین دو بعدی مسابقات روبات های فوتبالیست انجام دهد و بتواند هم توپ و هم موقعیت لحظه ای خود را به نحو هر چه بهتری کنترل و حفظ نماید.

سیستم کنترلی
سیستم های کنترلی ربات ها یک واحد هوشمند است تا بتوانند در موقعیت های مختلف واکنش های متفاوتی را از خود نشان دهند. این هوشمندی در ربات ها نیاز به همکاری قسمت های مختلف دارد .که می توان قسمت گرفتن ورودی و همچنین پردازش اطلاعات را نام برد.
یک ربات برای انجام واکنشی درست نیازمند آن است که اطلاعات را از دنیای بیرون و محیط اطراف ربات دریافت کند. در ربات های فوتبالیست پیشرفته دوربین ها نقش چشم را برای ربات ها بازی می کنند . این دوربین ها با گرفتن تصاویر متعدد در طول زمان اطلاعاتی در رابطه با جایگاه ربات در زمین مسابقه و همچنین موقعیت توپ ، حریف و دروازه ها را به پردازشگر مرکزی منتقل می کنند. 
در ربات های فوتبالیست سطح پایین تر وظیفه تشخیص موقعیت ربات با ناظر بیرونی می باشد .پس از تشخیص موقعیت ربات در زمین مسابقه باید اطلاعات ورودی پردازش شده و دستورات مناسب برای حرکت ربات صادر شود. پردازش اطلاعات در ربات های هوشمند به وسیله میکروکنترلرها انجام می شود . در ربات های سطح پایین وظیفه پردازش مغز انسان پردازش اطلاعات را انجام می دهد و انسان باید بر اساس دیده های خود تصمیمات لازم را بگیرد.

سیستم ضربه
در نهایت باید ربات فوتبالیست ما یک قسمت ضربه زننده داشته باشد تا بر اساس اطلاعات دریافتی و دستورات داده شده از سوی پردازشگر مرکزی به توپ ضربه بزند . این قسمت متحرک بوده و برای آن می توان از اجزای مختلفی استفاده کرد .
در ربات های ساده می توان از سازه های معمولی و موتور برای قسمت ضربه استفاده کرد و در ربات های پیشرفته تر از پا به عنوان المان ضربه استفاده کرد.

  

پر بازدید ترین ها