دوربین مداربسته AHD چیست؟

خلاصه مطلب : در این مقاله بررسی خواهیم کرد که دوربین مداربسته AHD چیست و دلیل به وجود آمدن آن چیست. ادامه مطلب را از دست ندهید...
تاریخ ثبت: پنجشنبه 30 مهر سال 1394
بازدید ها : 6439
دوربین مداربسته AHD چیست؟
به نام خدا
AHD برگرفته از کلمه‌های Analog High Definition است که می‌توان معادل فارسی آن را "آنالوگ باکیفیت بالا" ترجمه کرد.
چرا دوربین‌های مداربسته AHD به وجود آمد؟
سیستم‌های آنالوگ که از قدیمی‌ترین سیستم دوربین مداربسته محسوب می‌شوند داری مشکلاتی بودند که پاسخ گوی اکثر نیازهای معمول نبودند، کیفیت تصویر آن‌ها چندان راضی‌کننده نبود برای مثال یک دوربین مداربسته آنالوگ قابلیت تشخیص چهره افراد از فاصله‌های دور را نداشت (مثلاً از فاصله 20 متری) و یا قابلیت تشخیص پلاک خودروها را نیز نداشتند که این ضعف‌ها باعث شد دوربین‌های مداربسته دیجیتال تولید شود تا برطرف‌کننده مشکلات دوربین‌های آنالوگ باشد. دوربین‌های مداربسته دیجیتال که واحد سنجش کیفیت آن‌ها برحسب مگا پیکسل بود توانایی تشخیص چهره، خواندن پلاک خودروها را داشتند... اما قیمت پیاده‌سازی یک سیستم مداربسته دیجیتال طوری بود که تقریباً بین 60 تا 100 درصد گران‌تر از سیستم‌های آنالوگ هزینه داشتند که همین امر باعث شده بود واحدهای کوچک تجاری استقبال چندان زیادی از سیستم‌های دیجیتال نکنند و به همان سیستم آنالوگ بسنده کنند که بازهم دچار مشکلاتی می‌شدند. تا این‌که یک شرکت سازنده چیپست های کره‌ای یک فنّاوری جدیدی را ابداع نمود که مشکلات قبلی سیستم آنالوگ را برطرف کرد یعنی سیستمی که پایه و اساس آن آنالوگ بود، قیمت مناسبی داشت اما باکیفیت تصویر بالا و HD که دیگر نرخ سنجش تصویر آن‌ها هم TVL نبود بلکه مگا پیکسل بود و دیگر اینکه کابل‌های آنالوگ در این سیستم قابلیت انتقال تصویر یک دوربین مداربسته را تا فاصله 500 متر را دارا خواهند بود که می‌توان این را یکی از مهم‌ترین مزایای سیستم‌های AHD در کنار تصویرهای مگا پیکسلی آن‌ها برشمرد.
اولین دوربین‌های مداربستهٔ AHD که وارد بازار شد دارای کیفیت تصویر 1.0 (720P) مگا پیکسل بودند ولی پس‌ازآن به فاصله یک سال کیفیت‌های بالاتر یعنی 1.3 مگا پیکسل (960P) و 2.0 مگا پیکسل (1080P) نیز تولید و روانه بازار شد که اخیراً کیفیت 2.4 مگا پیکسل هم وارد بازار شده است (تاریخ نوشتن مقاله مهرماه 1394)
دستگاه ضبط تصویر در سیستم AHD نمی‌تواند همان DVR های قدیمی آنالوگ باشد و می‌بایست دستگاه DVR AHD مخصوص را نیز تهیه کرد اما سیستم کابل‌کشی دقیقاً همان کابل مورداستفاده در سیستم آنالوگ‌ها قدیمی است.
با ورود این فنّاوری به بازار به‌مرور شاهد کنار رفتن دوربین‌های مداربسته آنالوگ خواهیم بود و به‌طور یقین می‌توان گفت این سیستم جایگزین سیستم آنالوگ خواهد شد.
آیا دوربین‌های مداربسته AHD می‌تواند جایگزینی برای سیستم دیجیتال باشد؟
این سؤالی است که اکثر فعالان در حوزه سیستم‌های امنیتی تاکنون بارها از ما پرسیده‌اند.
یکی بزرگ‌ترین مزایای دوربین‌های دیجیتال قابلیت انتقال تصویر بین دوربین و NVR به‌صورت وایرلس و یا رادیو است (آنتن) که همین امر سبب می‌شود هیچ‌وقت دوربین‌های دیجیتال کنار گذارده نشوند اما در پروژه‌های کوچک و یا متوسط سیستم AHD می‌تواند بهترین جایگزین برای سیستم دیجیتال باشد که می‌دانید هدف اصلی سیستم AHD هم همین بود: کیفیت بالا و قیمت مناسب
البته لازم است بدانید دوربین‌های دیجیتال به‌مراتب کیفیت بهتری نسبت به دوربین‌های AHD دارند چه ازلحاظ کیفیت تصویر و چه ازلحاظ پایداری و عمر تجهیزات پس هنوز هم مشتریان خاص خود را خواهند داشت.
یک تکنسین سیستم‌های امنیتی می‌داند که در یک سازمانی که از قبل شبکه‌های کامپیوتری گسترده‌ای پیاده‌سازی شده و یا قرار است تصویر یک دوربین را تا کیلومترها به کمک آنتن‌های رادیویی انتقال دهد بهترین سیستم مداربسته در این شرایط همان سیستم دیجیتال می‌باشد. پس بسته به نوع پروژه‌ای که قرار است انجام شود ممکن است پیاده‌سازی سیستم‌های دیجیتال هزینه کمتری نسبت به AHD داشته باشد تصمیم‌گیری درباره انتخاب نوع سیستم به کسی که قرار است پروژه را پیاده‌سازی کند و تجربه او بستگی دارد که بهترین را با توجه به شرایط پروژه انتخاب کند.
سخن پایانی
سیستم AHD دارای مزایای زیادی است و نسبت به تمام سیستم‌های مشابه پیشین (مانند HD-TVI, HD-CVI) دارای مزایای بی‌شماری است که ذکر آن ها در این نوشتار نمی‌گنجد. به‌طور یقین می‌تواند گفت ورود AHD به بازار کشور یک تحول بزرگ را درزمینهٔ سیستم‌های امنیتی به وجود آورده و به‌مرور شاهد خواهیم بود که سیستم‌های دیگر به‌خصوص آنالوگ به کنار خواهند رفت.
همکاران عزیز جهت اطلاع از جزئیات محصولات AHD گروه بازرگانی آویژه لطفاً با ما تماس حاصل فرمایید.

 

پر بازدید ترین ها