دوربین مداربسته آنالوگ بهتر است یا دیجیتال؟

خلاصه مطلب : دوربین مداربسته تحت شبکه بهتر است یا دوربین مداربسته آنالوگ؟ تفاوت بین تحت شبکه یا آنالوگ چیست؟ کدامیک مقرون به صرفه تر می باشد؟ ادامه مطلب را از دست ندهید...
تاریخ ثبت: سه شنبه 30 دی سال 1393
بازدید ها : 12413
دوربین مداربسته آنالوگ بهتر است یا دیجیتال؟

در این نوشتار تفاوت بین دوربین های مداربسته و آنالوگ را به طور خلاصه و به زبان ساده بررسی خواهیم کرد بنابراین وارد جزئیات تخصصی نخواهیم شد.

مهمترین تفاوت ها دوربین های مداریسته آنالوگ و شبکه:

یکی از مهمترین تفاوت های سیستم آنالوگ و سیستم تحت شبکه کابل های مورد استفاده در آن ها می باشد به طوری که دوربین های مداربسته آنالوگ از کابل کواکسیال و یا اصطلاحا RG59 استفاده می کنند و دوربین های مداربسته تحت شبکه از کابل شبکه که همان کابل مورد استفاده در شبکه های کامپیوتری می باشد استفاده می کنند.

از همین تفاوت بسترانتقال تصویر (کابل ها) میتوان پی برد که روش انقتال تصاویر در دوربین های آنالوگ به طور آنالوگ می باشد و در دوربین های مداربسته تحت شبکه تصاویر به طور دیجیتال تولید وانتقال می یابند از همین رو به دوربین های تحت شبکه، دوربین های دیجیتال و یا دوربین های مداربسته IP هم می گویند.

یکی دیگر از تفاوت های مهم این نوع دوربین ها، کیفت تصویر آن ها می باشد. دوربین های تحت شبکه به دلیل این که از بستر کابل های شبکه بهره می برند و کلا سیستم کارکرد آنها دیجیتال می باشد واضح است که قابلیت تولید تصاویر بسیار با کیفیت تر از دوربین های آنالوگ را دارند.

دوربین های تحت شبکه در رنج های مگا پکسلی مانند 1 مگاپیکسل ، 2 مگاپیکسل و بیشتر ... در بازار موجود می باشند

کدام بهتر است:

خواندیم که مهمترین تفاوت دوربین های مداربسته آنالوگ و تحت شبکه یکی کیفیت تصویر بالای دوربین های تحت شبکه و دیگری بستر انتقال تصویر می باشد . برای مکان هایی که از قبل شبکه های کامپیوتری در آنجا نصب شده است این نوع دوربین ها بهترین گزینه می باشند و کاملا مقرون به صرفه تر خواهند بود... بنابراین اگر بخواهیم فاکتور کیفیت را مد نظر قرار دهیم واضح است که دوربین های تحت شبکه به دوربین های آنالوگ ارجحیت دارد.

دوربین های آنالوگ اگر از کیفیت  ساخت خوبی برخوردار باشند در یک اتاق یا یک مغازه به راحتی می تواند یک چهره را تشخیص دهند و اگر در محیط های بیرون نصب شوند نیز می توانند از  فاصله های کم یک چهره را تشخیص دهند و یا مثلا رنگ یک خودرو را تشخیص دهند اما اگر فاصله آن شخص زیاد تر بود و یا مایل بودیم پلاک خودرو ها را هم در تصویر دوربین مداربسته تشخیص دهیم این کار از عهده دوربین های آنالوگ خارج است و  بهتر است حتما از دوربین های تجت شبکه استفاده کنیم.

مزیت دوربین های آنالوگ در سادگی  و قیمت پایین آن ها می باشد و برای مکان هایی که نیاز به خواندن پلاک یک خودرو از فاصله 20 متری ندارند و یا احتیاج به تشخیص چهره افراد از فاصله زیاد را ندارند بهترین گزینه می تواند دوربین های انالوگ باشد.

هزینه :

دوربین های مداربسته دیجیتال بدون شک هزینه بیشتری نسب به دوربین های آنالوگ دارند زیرا دستگاه ها و تجهیزاتی که در نصب دوربین های مداربسته آنالوگ مورد استفاده قرار میگیرند را نمی توان در سیستم تحت شبکه به کار برد برای مثال نمیتوان دستگاه ضبط تصویر دوربین های آنالوگ که به DVR  هم معروف هستند را در سیستم تحت شبکه به کار برد. در ادامه  برخی از دلایل این قیمت بیشتر را مطالعه خواهید کرد:

·         دوربین های مداربسته تحت شبکه به دلیل تکنولوژی ساخت گران تر دوربین های آنالوگ می باشند.

·         دستگاه ضبط تصاویردیجیتال (NVR) نیز هزینه بیشتری نسبت به  دستگاه ضبط تصاویر آنالوگ (DVR ) دارد.

·         کابل های مورد استفاده در سیستم تحت شبکه بسیار گران تر از کابل های مورد استفاده در سیستم آنالوگ می باشد.

·         در سیستم تحت شبکه ممکن است به یک دستگاه Switch   نیز احتیاج داشته باشید که این دستگاه بسته به تعداد پورت هایی که دارد ممکن است قیمت های متفاوتی داشته باشد و تقریبا یک دستگاه گران قیمت به شمار می آید.

·         سییتم های تحت شبکه  برای نصب و راه اندازی نیاز به تخصص بیشتری دارند.

 

به طور کلی می توان گفت هزینه نصب دوربین های تحت شبکه حدود 40 درصد بیشتر از دوربین های آنالوگ می باشد.

انتقال تصویر:

ممکن است تصور کنید برای مشاهده تصویر دوربین های مداربسته از راه دور و یا مشاهده تصویر دوربین ها از طریق اینترنت حتما باید دوربین های تحت شبکه نصب کنید تا بتوانید از این امکان بهره مند شوید اما بهتر است بدانید که انتقال تصویر دوربین های مداربسته و مشاهده آن ها از راه دور هیچ ربطی به نوع سیستم ندارد. هم در دوربین های مداربسته و هم در دوربین های تحت شبکه می توانید این امکان را داشته باشد.

 

هزینه نگهداری:

دوربین های مداربسته تحت شبکه به دلیل استفاده از تجهیزات شبکه ای مانند سوئیچ ها و کابل های شبکه، هزینه بیشتری برای نگهداری و تعمیر خواهد برد.هزینه های مربوط به شبکه های کامپیوتری مانند از کار افتادن سوئیچ ها ، فایر وال ها و مشکلات نرم افزاری مانند ویروس ها و غیره نیز در این نوع سیستم دخیل است در صورتی که این مشکلات برای سیستم های آنالوگ وجود ندارد.

سخن پایانی :

سیستم های آنالوگ یک تکنولوژی قدیمی تر از دوربین های مداربسته تحت شبکه می باشد. واضح است که همیشه تکنولوژی های جدید بهتر بوده و نواقص تکنولوژی های قدیمی را برطرف می نموده است.

اگر تصمیم به نصب دوربین مداربسته دارید بهتر است ابتدا شرایط خود را بررسی کنید:

·         آیا کیفیت وضوح تصاویر برای شما مهم است؟

·         آیا مهم است که دوربین مداربسته شما بتواند پلاک خودرو را از فاصله حدود 20 متری تشخیص دهد؟

·         آیا برای شما مهم است که چهره افراد را از فواصل طولانی تر تشخیص دهید؟ یا این که نه فقط در یک اتاق کافی است؟

و غیره...

ما به شما پیشنهاد می کنیم ابتدا شرایط خود و هزینه ای که برای سیستم امنیتی اختصاص داده اید را بررسی کنید و آن ها را با یک شرکت نصب دوربین های مداربسته در میان بگذارید و از آن شرکت مشاوره بگیرید.

کارشناسان ما آماده پاسخ گویی به سوالات شما می باشند. با ما تماس بگیرید.

 

پر بازدید ترین ها