دوربین مداربسته آتش یاب

خلاصه مطلب : با پیشرفت تکنولوژِی، هر ساله دوربین های مداربسته با قابلیت های بیشتری به بازار عرضه می شوند. نوعی دوربین مداربسته که قبلا قابلیت کار در سرمای شدید را داشت و همچنین به حرارت بدن افراد حساس بود، قابلیت شناسایی آتش را از فاصله دور دارد .
تاریخ ثبت: شنبه 6 اردیبهشت سال 1393
بازدید ها : 3422
دوربین مداربسته آتش یاب

دوربین مداربسته آتش یاب یا حرارتی؟

دوربین مداربسته حرارتی

با پیشرفت تکنولوژِی، هر ساله دوربین های مداربسته با قابلیت های بیشتری به بازار عرضه می شوند.نوعی دوربین مداربسته که قبلا قابلیت کار در سرمای شدید را داشت و همچنین به حرارت بدن افراد حساس بود، قابلیت شناسایی آتش را از فاصله دور دارد .این دوربین مداربسته برای انبار ها و فضاهایی که احتمال آتش سوزی زیاد است مورد استقبال قرار خواهد گرفت .اگر آتشی در فاصله 800 متری از دوربین مداربسته قرار گرفته باشد و حدود 70 در 70 سانتیمتر باشد ، تقریبا 5 ثانیه طول می کشد تا این دوربین مداربسته آتش را شناسایی کند.این دوربین مداربسته تا فاصله شش کیلیومتری نیز آتش را می تواند شناسایی کند به شرطی که ارتفاع آتش به 6 متر برسد.وقتی این دوربین مداربسته آتش را شناسایی می کند،  روی مانیتور هشدار می دهد و از طرفی آژیر خطر را به صدا در می آورد .از طرفی می توان با تنطیمات نرم افزاری تا 5 نقطه را از دید دوربین مداربسته محو کرد. دوربین مداربسته می تواند ثابت و یا متحرک و گردان باشد.

قبلاً که دوربین های مداربسته آتش یاب در بازار تولید نشده بود، برخی از دی وی آرها، قابلیت تشخیص آتش را با دوربین های مداربسته معمولی داشتند.پس از نصب کلیه دوربین های مداربسته ، در نرم افزار ذخیره ساز، تنظیماتی انجام می شد تا در صورت ایجاد آتش و مشاهده آن توسط دوربین مداربسته، دی وی آر هشدار دهد .
در مورد دوربین مداربسته حرارتی همانطور که می دانید، اجسام، امواج الکترو مغناطیسی از خود ساطع می کنند و هر جسمی از خود انرژی تولید می کند.این انرژِی و حرارت توسط دوربین مداربسته حرارتی به صورت یک تصویر سیاه و سفید نمایش داده می شود.این دوربین های مداربسته در صنايع هوايي و مطالعات زميني براي ديد در شب استفاده می شود .
از دیگر کاربرد های آن می توان در كنترل فرآيند توليد در صنعت ، عمليات نجات جان موجودات زنده، آشكار ساختن اتوماتيك آتش در سيستمهاي آتش نشاني نیز نام برد.
همچنین برای مصارف پزشکی کاربرد فراوان دارد مثلا اگر در قسمتي از بدن حرارت غيرعادي مشاهده شود،  پزشک متوجه بروز بیماری در آن قسمت می شود .
در صنعت ساختمان هم می توان از آن استفاده کرد مثلا اگر در زمستان بتوانيد از بيرون، قسمتهاي داغ خانه را شناسايي كنيد مي توانيد قسمتهايي را كه اتلاف دما از آن صورت مي گيرد را پيدا كنيد و از هدررفتن گرما جلوگیری کنید.
 همچنین با یک دوربین مداربسته حرارتی می توان سارقان بانك را پس از ورود به بانک و قبل ازهر اقدامی برای سرقت از روي دماي بدنشان شناسايي كرد به این دلیل که آنها به خاطر استرس سرقت،  دماي بدنشان بالا می رود .

 


پر بازدید ترین ها