در انتخاب محل نصب دوربین های مداربسته به چه نکاتی باید توجه کنیم

خلاصه مطلب : نکاتی که در هنگام نصب دوربین های مداربسته مورد توجه قرار می گیرند عبارتند از...
تاریخ ثبت: سه شنبه 20 اسفند سال 1392
بازدید ها : 5468
در انتخاب محل نصب دوربین های مداربسته به چه نکاتی باید توجه کنیم

 در انتخاب محل نصب دوربین های مداربسته به چه نکاتی باید توجه کنیم.

 

میزان روشنایی

نوع دوربین مداربسته ای که انتخاب می کنید باید متناسب با روشنایی محل مورد نظر باشد. دوربین های مداربسته مونوکروم نیازمندند تا درمحیطی قرار گیرند که حداقل ۱۰۰ لوکس روشنایی داشته باشد. در حالیکه شرایط کاری مناسب برای دوربین های مداربسته رنگی میزان روشنایی بالای ۳۰۰ لوکس است. درصورتیکه نیازباشد تا اجسام را در شرایط نوری ضعیف مشاهده نمایید بهتر است ازدوربین های مداربسته با حساسیت بالا یا از دوربین های با اشعه اینفرار استفاده کنید.
 

 
دما ،‌میزان بارندگی ، گرد و غبار

  شرایط کاری مناسب از نظر رطوبت برای دوربین های مداربسته بین  -10تا 50۰ درجه سانتی گراد است. در شرایط دمایی غیر ازاین بازه دوربین های مداربسته باید درون محافظ قرار گیرند.ازدوربین ها ی مداربسته در شرایط دمایی بسیار بالا، در صورتیکه از محافظ های با خنک کننده های الکترونیکی استفاده شود می توان استفاده نمود. یکی دیگر از مهمترین مواردی که میتواند باعث آسیب رساندن جدی به دوربین مداربسته گردد، ایجاد شبنم درون دوربین مداربسته و یا اطراف آن به علت بالا رفتن میزان رطوبت محیط می باشد که این امر سبب زنگ زدن و یا خورده شدن دوربین مداربسته و در نتیجه از کار افتادگی زودهنگام دوربین مداربسته می گردد.
 

 امواج الکترومغناطیس و صاعقه

 در صورتیکه نیاز است تا دوربین مداربسته در فضای باز و مکانی که ممکن است مورد اصابت صاعقه قرار گیرد نصب شود بهتر است از میله های صاعقه گیر استفاده شده تا ریسک خطر رساندن به دوربین مداربسته به حداقل برسد . در صورتیکه دوربین مداربسته در نزدیکی سیم های فشار قوی و یا ایستگاه های رادیویی قوی نصب گردد در هنگام مونیتور کردن ممکن است بر روی مونیتور نویز مشاهد شود.یکی از روش هایی که میتوان این ایراد را بر طرف نمود استفاده از سیم ارت است.

تشعشعات

 از آنجا که بسیاری از المان های CCD که در ساختمان دوربین های مداربسته به کار میروند نسبت به تشعشعات آسیب پذیر هستند درصورتی که دوربین بخواهد در مناطقی که در معرض تشعشات رادیو اکتیویته است نصب گردد باید از CCD های مقاوم در برابر اشعه و یا حلقه های Image-pickup استفاده نمود. در آزمایشگاه های دارویی میتوان از CCD های معمولی نیز استفاده نمود زیرا میزان تشعشع در این مناطق نسبت به تشعشعات رادیو اکتیویته بسیار کمتر است ولی از آنجا که این تشعشعات همواره در این اماکن وجود دارند باید نسبت به تعویض آنها در زمان های مناسب اقدام گردد. در آزمایشگاه های اشعه X رویه لنز دوربین ها ی مداربسته به طور مداوم دچار رنگ پریدگی می گردد و سبب محو شدن تصاویر به دست آمده خواهد شد و لکه های سفیدی بر روی این تصاویر به وفور ایجاد میگردد ،‌بنابراین این نوع دوربین های مداربسته معمولا باید درون محفظه های مناسبی قرار گیرند .
 
  
خوردگی

  در واقع مراقبت از دوربین های مداربسته در برابر خوردگی بسیار مشکل است. در اغلب موارد آب بندی مناسب و یا پوشش مناسب برای دوربین مداربسته بسیار پرهزینه است. در صورتیکه برای سیستم امنیتی در یک محل نیاز به نصب دوربین مداربسته در شرایطی با خوردگی بالا باشد در واقع میتوان گفت که بهترین راه انتخاب محلی است که کمترین میزان خوردگی را داشته باشد. در سواحل دریا عامل اصلی در خوردگی نمک موجود در آب است در کنار استخرها علت اصلی در خوردگی تبخیر آب از سطح استخر می باشد . گاز متصاعد شده از آمونیاک ، اسید های هیدورلیکی ،  دی اکلسید سولفور،  ‌سولفید هیدروژن و کلر نیز سبب خودرگی دوربین های مداربسته می شوند . هچنین در اماکنی مانند کارخانه های سازنده پالپ کاغذ ، کود سازی ، فیبر های مصنوعی و سازندگان جوش شیرین نیاز به استفاده از تجهیزات محافظتی بیشتری نیز میباشد.

   مناطق قابل اشتعال

در بسیاری از شرایط کاری مانند سایت های پتروشیمی ،‌تونل های حفاری که در آنها امکان وجود گازهای قابل اشتعال وجود دارد و یا مکان هایی که مایعات قابل اشتعال در آنها وجود دارد نصب سیستم های الکترونیکی و دوربین های مداربسته امنیتی نیازمند به استفاده از امکانات ویژه می باشد از جمله این امکانات میتوان به استفاده از کاور های محافظ در برابر سوختن اشاره کرد که باید در نصب دوربین های مداربسته در این اماکن مورد توجه قرار گیرند .

نحوه ثابت کردن دوربین ها

برای نصب دوربین های مداربسته در صورتیکه دوربین درون اتاق نصب گردد معمولا آن ها را بر روی دیوار و یا سقف و در صورتیکه در محیط خارجی نصب گردد آنها را بر روی پایه های تهیه شده یا دیوار های مشخص قرار میدهند . ارتفاع نصب دوربین بین ۳ تا ۵ متر است تا اولا از دسترسی و خرابکاری دوربین های مداربسته جلوگیری شود و از طرفی این مقدار به اندازه ای باشد که امکان سرویس کردن و یا تعمیر دوربین مداربسته در صورت نیاز وجود داشته باشد. در هنگام نصب دوربین های مداربسته باید موارد مختلفی مانند وزن دوربین ،‌نوع اتصالاتی که برای نگاه داری دوربین مداربسته به کار میرود و وضعیت شکل ظاهری و کاوری را که برای محافظت از دوربین مداربسته مورد استفاده قرار می گیرد مورد ارزیابی قرار گیرند . در صورتیکه بخواهیم محیط بیشتری را به وسیله دوربین های مداربسته امنیتی زیرنظرقرار دهیم ممکن است بخواهیم از موتورهای گردانده افقی یا عمودی دوربین نیزاستفاده نماییم .چرخش دوربین ها را به صورت افقی اصطلاحا Pan و حرکت قائم آنها راTilt می نامند .

  مشخصات کاورهای مورد استفاده

 سازمان طراحی کاورهای دوربین های امنیتی با توجه به استانداردهای بین المللی                  IEC(INTERNATIOANL ELECTRO TECHNICAL COMMITION)IPکاورهای مختلف و در شرایط متفاوت محلی ارایه داده است .
 
شماره IP به صورت یک عدد دو رقمی میباشد که رقم اول بیانگر میزان محافظت کاور طراحی شده در برابر اشیای خارجی و آسیب هایی است که ممکن است از طرف انسان به دوربین وارد شود و عدد دوم بیانگر میزان مقاومت کاور طراحی شده در برابر آب می باشد .

پر بازدید ترین ها