درباره Dual Stream چه می دانید؟

خلاصه مطلب : درباره Dual Stream چه می دانید؟ آیا تا به حال سعی در انتقال تصاویر روی موبایل و کامپیوتر کرده اید؟ آیا میدانید دلیل پایین تر بودن کیفیت تصویر در موبایل نسبت به DVR چیست؟
تاریخ ثبت: پنجشنبه 26 فرودرین سال 1395
بازدید ها : 5538
درباره Dual Stream چه می دانید؟
Dual Stream مفهوم مهمی است که شاید اکثر متخصصان و نصب کننده‌های دوربین مداربسته درباره آن اطلاعی نداشته باشند.
کلمه Stream یعنی جریان. همان‌طور که می‌دانید یک فیلم از تعدادی عکس تشکیل‌شده است که به‌صورت یک جریان پیوسته به نمایش گذاشته می‌شوند و ویدئو را به وجود می‌آورند. این جریان مانند یک جاده یک‌بانده یک سری عکس‌ها را پشت سر هم و با سرعت زیاد در این جاده ارسال می‌کند که موجب به نمایش درآمدن ویدئو برای ما می‌شود. در سیستم دوربین‌های مداربسته نیز یک چنین جریانی وجود دارد که مانند یک جاده تک بانده تصاویر به دستگاه مرکزی ارسال می‌گردند. حال اگر شرایطی وجود داشته باشد که این تصاویر در یک جاده دو بانده ارسال گردند آنگاه اصطلاحاً می‌گوییم روش ارسال تصاویر Dual Stream است.
Dual stream در کجا کاربرد دارد؟
تصور کنید یک سیستم دوربین مداربسته دارید که تصاویر آن را نیز روی یک مانیتور مشاهده می‌کنید. حال قصد دارید تصاویر دوربین‌ها را نیز روی موبایل و کامپیوتر هم مشاهده کنید؛ بنابراین تصاویر می‌بایست در یک جاده یک‌بانده برای سه دستگاه ارسال شوند که چنین قابلیتی باعث افت شدید سرعت و درنتیجه کیفیت تصاویری که برای DVR جهت ضبط ارسال می‌گردد می‌شود بنابراین می‌بایست قدرت پردازش و ارسال  تصاویر در دوربین‌ها آن‌قدر بالا باشد که اگر نیاز بود تصاویر را هم‌زمان برای چند دستگاه ارسال کند افت سرعت یا کیفیت نداشته باشد اما بالا بردن قدرت پردازش موجب افزایش قیمت دستگاه‌ها می‌گردد که مقرون‌به‌صرفه نیست بنابراین راه‌حلی که پیشنهاد می‌گردد این است که برای ارسال تصاویر یک جاده دو بانده داشته باشیم که یکی از آن‌ها تصویر را باکیفیت و سرعت‌بالا برای DVR جهت ضبط ارسال کند و دیگری جهت ارسال به موبایل، کامپیوتر و یا چیزهای دیگر.
این جریان دو بانده را اصطلاحاً Dual stream می‌گویند، باند اول که قرار است تصاویر باکیفیت را به DVR ارسال کند را Main Stream و باند دیگر که برای موبایل‌ها یا دستگاه‌های دیگر ارسال می‌شود را Sub Stream می‌گویند. واضح است که کیفیت تصویر در Sub Stream پایین‌تر است.
بنابراین متوجه شدید زمانی که با موبایل یا کامپیوتر قصد مشاهده تصاویر دوربین مداربسته رادارید در واقع از جریان Sub Stream استفاده می‌کنید که کیفیت و سرعت آن خیلی پایین‌تر از کیفیت تصاویری که برای dvr ارسال می‌گردد است. حال اگر بگویید من تمایل دارم تصاویری که روی موبایل و کامپیوتر هم مشاهده می‌کنم از کیفیت بالایی برخوردار باشند راه‌حل چیست؟به عبارتی قصد داشته باشید تصاویر Sub Stream  نیز کیفیت بالایی داشته باشند:
برای چنین مواردی هم راه‌حل‌هایی اندیشیده شده که نیاز است تجهیزات مناسب با این کار را تهیه کنید که متأسفانه در بازار ایران بسیار کم یاب هستند.

پر بازدید ترین ها