تلویزیون تعاملی (IP TV ) چیست؟

خلاصه مطلب : فرض کنید پس ازرانندگی چند ساعته در ترافیک طولانی و سنگین، به منزل می رسید تا برنامه مورد علاقه خود را ببینید ، اما بعد از روشن کردن تلویزیون متوجه می شوید که نیمی از برنامه را از دست داده اید
تاریخ ثبت: یکشنبه 21 اردیبهشت سال 1393
بازدید ها : 6316
تلویزیون تعاملی (IP TV ) چیست؟

  تلویزیون تعاملی (IP TV ) چیست؟

فرض کنید پس ازرانندگی  چند ساعته در ترافیک طولانی و سنگین، به منزل می رسید تا برنامه مورد علاقه خود را ببینید ، اما بعد از روشن کردن تلویزیون متوجه می شوید که نیمی از برنامه را از دست داده اید.نسل جدید تلویزیون تلاش بر آن دارد تا در خانه هایمان واقعاً فرد دیگرى داشته باشیم و بتوانیم با او رابطه دو طرفه برقرار کنیم. این ارتباط دو طرفه باعث می گردد تا حتی الامکان محتوای دلخواه بیننده به او نمایش داده شود. با پیشرفت و رشد روز افزون فناوری در دنیا و کشور، نسل آینده تلویزیون به سمت تلویزیون هوشمند (Smart TV)، تلویزیون تعاملی (Interactive TV) و در نهایت به سمت پیاده سازی خانه هوشمند (Smart Home) در حرکت است. در طول تاریخ شاید هیچ وسیله ارتباطی به اندازه تلویزیون بر جامعه انسانی تاثیر گذار نبوده است. تلویزیون در سیر تکاملی تکنولوژیک خود تغییرات مهمی را پشت سر گذاشته است: تلویزیون کابلی در سال 1948، تلویزیون رنگی در سال 1965، تلویزیون HDTV در سال 1981 و تلویزیون ماهواره ای در سال 1983.

آی پی تی وی

در واقع تلویزیون های فعلی هیچگونه تعاملی با شما ندارند و بیننده نمی تواند کنترلی روی زمان پخش برنامه ها داشته باشد و اختیار او در حد انتخاب کانال های مختلف است. تلویزیون هوشمند یا تعاملی، تلویزیونى است که به بیننده یا بهتر است بگوییم کاربر اجازه مى دهد با آن ارتباط فعال و دوطرفه برقرار کند. یعنى در این تلویزیون، اطلاعات علاوه بر اینکه از مرکز پخش به بیننده مى رسد، از سوى بیننده نیز به مرکز پخش باز مى گردد. ویژگى جالب سیستم هاى تلویزیون تعاملی آن است که توانایى آن را دارد تا هر دستگاه تلویزیون یا بیننده، محتواى دلخواه بیننده آن را در اختیار بگذارد. با این روش هر تلویزیون خانگی بر اساس سلیقه، علاقه، تخصص و فضای فکری بیننده خود محتوای مخصوص به او را ارائه و قابل دسترس قرار خواهد داد. با توجه به اینکه در اکثر منازل اینترنت پرسرعت استفاده می شود ، می توان از بستر اینترنت برای مشاهده کانال های تلویزیونی استفاده نمود . برنامه ها به دو صورت معمولا قابل انتخاب است .در ابتدای خرید یک پکیج  آی پی تی وی  می توان تعداد کانال های مورد علاقه را از شرکت مربوطه تهیه نمود . مثلا 10 کانال ورزشی- کارتونی – فیلمموزیک و….کافی است تلویزون را روشن کنید و به تماشای کانال مورد علاقه خود بنشینید. تلویزیونی که احتیاج به آنتن نداشته و یک گیرنده شبیه به گیرنده های دیجیتال در کنا رتلویزین قرار می گیرد با این تفاوت که به هیچ آنتی متصل نبوده و فقط به روتر اینترنت متصل است . اگر کمی بیشتر هزینه کنید و قرارداد را با شرکت مربوطه تکمیل تر ببندید میتوانید به لیست برنامه ها دسترسی پیدا کنید و مانند یک مخزن پر از فیلم ، هر برنامه ای را که نیاز داشتید انتخاب و پخش نمایید. در این حالت دیگر نگران از دست دادن برنامه ای نخواهید بود و هر زمان که دسترسی به تلویزیون پیدا کنید می توانید برنامه مورد علاقه خود را مشاهده نمایید. در حال حاضر از این سیستم در هتل ها استفاده می شود، به نحوی که شما پس از ورود به اتاق خود می توانید تلویزیون را روشن و برنامه مورد علاقه را انتخاب و پخش نمایید. یک سرور قدرتمند دائم در حال ذخیره برنامه های زنده است، بنا بر این شما می توانید از آخرین اخبار روز که چند دقیقه قبل آنها را زنده دریافت نکرده اید، مطلع شوید   IPTV یا Internet Protocol Television، یک فن‌آوری برای پخش برنامه‌های تلویزیونی بر بستر شبکه‌ کامپیوتری است. این سرویس معمولاً با سرویس‌های دیگری مانند ویدئو بر طبق تقاضا و تلفن اینترنتی و اینترنت پرسرعت، در قالب یك بسته به مشتركان ارائه می‌شود. امروزه، بسیاری از سرویس‌دهندگان باند وسیع ارائه سرویس‌های تلویزیونی را روی شبكه‌های IP آغاز كرده‌اند. به علت توسعه باند وسیع و پیشرفت‌های چشمگیر در ارائه فناوری‌هایی چون ADSL2+ كه توان پخش محتوای چند‌رسانه‌ای را با كیفیت بالا دارد و نیز ارائه استاندارد‌های نوین فشرده‌سازی مانند MPEG-4 و كاهش هزینه‌های انتقال دیتا و…، بازار IP-TV پتانسیل بسیار خوبی برای رشد پیدا كرده است.

وضعیت تلویزیون اینترنتی در جهان

هم اکنون رقابت بالا و تنوع و تعدد شبکه های تلویزیونی، استفاده از تلویزیون اینترنتی را در اکثر کشورهای توسعه یافته تبدیل به امری رایج کرده است. آخرین تحقیقات انجام شده حاکی از آن است که نگاه مردم اروپا و آمریکا به این پدیده عصر ارتباطات متفاوت بوده و اروپایی ها بیشتر مایل به ارتقای سطح کیفی برنامه ها و بهره برداری از امکانات تبلیغی تلویزیون اینترنتی هستند و آمریکایی ها از سرویس سینمای مجازی و سرویس های خدمات اینترنتی این تلویزیون استقبال می کنند. تلویزیون اینترنتی تاکنون در بازارهای بین المللی در کشورهای بسیاری از جمله ژاپن، هنگ کنگ، ایتالیا، فرانسه، ایرلند و انگلیس در حال رشد است و بر اساس اخبار منتشره، در آمریکا  SBC در سال ۲۰۰۴ سیستم پخش نرم افزاری برای سرویس های IPTV را از مایکروسافت به قیمت ۴۰۰ میلیون دلار خریداری کرده و آلکاتل نیز در حال همکاری با مایکروسافت برای طراحی یک راهکار کلی برای این سرویس است. اما از جمله مشکلات IPTV یکی نبودن ویژگی های طراحی آن است. فراهم کنندگان این فناوری هنوز در تلاش برای یافتن یک استراتژی تجاری اند تا محصول خود را به صورت عمده به فروش رسانند.

كاربرد‌های دیگر   IP-TV 

سرویس‌های تلفنی گوناگون: تلفن معمولی، تلفن تصویری و ویدئو كنفرانس انواع سرویس‌های تلفنی هستند كه می‌توانند توسط IP-TV ارائه شوند، دسترسی به اینترنت و آموزش از راه دور: با توجه به زیرساخت مناسب و گستردگی توزیع IP-TV، برنامه‌های آموزش از راه دور الكترونیكی می‌تواند از طریق این سرویس به كاربران برسد. بنا به آمار، اپراتورهای كابلی و ماهواره‌ای تلویزیونی در سال 2004، فقط در ایالات متحده، 55 میلیارد دلار درآمد كسب كرده‌اند. بنابراین، به دلیل گردش مالی بسیار زیاد ارائه سرویس‌های تلویزیونی، تمامی اپراتورها مشتاقانه به دنبال فرصت‌هایی نوین برای ارائه سرویس‌های تلویزیونی هستند. IP-TV یك پدیده جهانی است كه فرصتی را برای شركت‌های مخابراتی جهت استفاده بهتر از زیرساخت‌های خود به منظور ارسال ویدئو و محتوای دیجیتال روی شبكه‌های IP فراهم كرده است. تحقیقات نشان می‌دهد كه تعداد مشتركان IP-TV هر روز در حال افزایش است. در این میان، قاره آسیا در ارائه IP-TV پیشرو خواهد بود. بر اساس برخی تحقیقات، از 13 كشور آسیای شرقی 7 كشور در حال راه‌اندازی یا ارائه IP-TV هستند.  بزرگترین شركت مخابراتی هنگ ‌كنگ به نام PCCW هم‌اكنون حدود یك‌سوم تعداد كل مشتركان IP-TV دنیا را در اختیار دارد كه عمدتاً بر روی شبكه ADSL با پهنای باند Mbps 6 سرویس خود را ارائه می‌دهد. در اروپای غربی نیز هم اكنون DSL در میان شیوه‌های دسترسی باند وسیع مقام اول را دارد و رتبه بعدی ازآن كابل است. هم‌اكنون حدود 100میلیون خانوار در اروپای غربی مشترك باند وسیع هستند،  در ایتالیا و سوئد به ترتیب Fast Web به حدود 200 هزار مشترك و Via Sat به 300 هزار مشترك بر روی فیبر و DSL،IP-TV ارائه می‌كنند. جالب توجه آنكه Via Sat اولین اپراتور اروپایی است كه اینترنت باند وسیع را با سرعت Mbps 100  ارائه می‌دهد. سرویس‌دهندگان مخابراتی با استفاده ازتجربه‌های خود در ایجاد و گسترش شبكه‌های مخابراتی و ارائه سرویس بر روی آنها و اعتباری كه نزد مشتریان خود كسب كرده‌اند، می‌توانند در ارائه IP-TV نقش اصلی را بر عهده بگیرند. البته ارائه و بسط یك زنجیره ارزش و ایجاد پیوند و همكاری تنگاتنگ با تولیدكنندگان فیلم و محتوا و صاحبان شبكه‌های تلویزیونی در این میان بسیار ضروری است. دستگاه‌های تلویزیونی سازگار با IPTV نیز با تلویزیون‌های قدیمی تفاوت ساختاری دارد. علاوه بر این بعضی دستگاه‌های مجزا نیز قادر به دریافت برنامه‌ها از طریق IPTV و پخش آن برروی تلویزیون‌های قدیمی هستند. در اینجا باید به این نکته اشاره کرد که IPTV با تلویزیون‌های اینترنتی که به Steaming Internet Television معروف هستند تفاوت دارد. تلویزیون‌های اینترنت برروی اینترنت و با اتصال به سرور‌های اینترنتی یک سایت یا شرکت کار می‌کنند. در حالی که خطوط ارتباطی  IPTV توسط شرکت‌های تلویزیونی و فقط برای همین امر ایجاد می‌شوند.

پر بازدید ترین ها