بهترین روش ذخیره سازی در سیستم تحت شبکه

خلاصه مطلب : بهترین و مناسب ترین روش ذخیره سازی تصاویر در سیستم دوربین های مداربسته تحت شبکه کدام است؟ nvr یا ویدئو سرور؟
تاریخ ثبت: چهار شنبه 25 فرودرین سال 1395
بازدید ها : 4155
بهترین روش ذخیره سازی در سیستم تحت شبکه
برای ذخیره‌سازی تصاویر دوبین‌های مداربسته تحت شبکه در حال حاضر دو روش متداول وجود دارد:
1-دستگاه NVR
2- ویدئو سرور (Video Server)
اگر بخواهیم در یک سیستم مداربسته تحت شبکه نوع بستر ذخیره‌سازی را انتخاب کنیم از بین NVR و Video Server کدام بهتر است؟ تفاوت‌های این دو روش چیست؟
NVR 
یک دستگاه ذخیره‌سازی تصاویر دوربین‌های IP است که می‌تواند دوربین‌های با تعداد 4، 8، 16، 25، 32،64 را پشتیبانی کند؛ یعنی یا 4 کانال است و 4 عدد دوربین را می‌توان به آن نصب کرد، یا 8 کانال است و 8 عدد دوربین را می‌توان به آن نصب کرد و الی‌آخر.
 برای ذخیره‌سازی تصاویر روی این دستگاه می‌بایست هارددیسک (ها) را به‌طور جداگانه تهیه‌کرده و روی این دستگاه نصب کنید. ممکن است بخواهید یک هارددیسک نصب کنید و یا چند هارد که بستگی به تعداد دوربین‌ها و زمان موردنیاز شما برای نگهداری تصاویر دارد.
NVR به‌راحتی می‌تواند به شبکه محلی متصل شود و با نصب نرم‌افزارهای مخصوص آن می‌تواند تصاویر را در شبکه مانیتور کرد.
درواقع می‌توان گفت NVR به‌خوبی پاسخ گوی نیاز یک سیستم تحت شبکه از همه لحاظ است. چه ازلحاظ مانیتورینگ و اتصال به شبکه و چه ازلحاظ مدت‌زمان نگهداری ضبط و موارد دیگر.
ویدئو سرور:
Video Server درواقع یک کامپیوتر است که به شبکه محلی متصل است که وظیفه آن‌هم ذخیره‌سازی و مدیریت تصاویر تمام دوربین‌های IP متصل به شبکه است. اگر از ویدئو سرور استفاده کنیم دیگر نیازی به NVR نخواهیم داشت.
کدام بهتر است؟
بستگی به نوع سیستم و بودجه شما دارد. در ادامه مزایا و معایب هرکدام را بررسی خواهیم کرد تا به پاسخ این پرسش برسید:
گسترش: اگر پروژه شما مدام تغییر می‌کند و هر از چند مدتی نیاز است تا تعدادی دوربین را به سیستم اضافه کنید در این صورت NVR برای شما گزینه مناسبی نخواهد بود چراکه NVR ها دارای پورت‌های محدودی هستند مثلاً 8 پورت یا 16 پورت که در سیستم 16 پورت اگر بخواهید یک دوربین دیگر را اضافه کنید مجبورید یک NVR دیگر با تعداد پورت‌های بیشتر خریداری کنید اما اگر سیستم ذخیره‌سازی شما ویدئو سرور باشد هیچ محدودیتی برای تعداد دوربین‌ها ندارید.
هزینه: در پروژه‌های کوچک (تعداد کمتر از 30 دوربین) استفاده از NVR موجب کاهش هزینه‌های می‌گردد اما در پروژه‌های بزرگ اگر بخواهید از NVR ها استفاده کنید ممکن است هزینه افزایش یابد پس بهره‌گیری از ویدئو سرورها موجب کاهش هزینه خواهد شد.
مدیریت بهتر: دستگاه‌های NVR یک نرم‌افزار پیش‌فرض و ساده روی آن‌ها نصب‌شده است که جوابگوی نیازهای معمولی هستند؛ اما در ویدئو سرورها می‌توان نرم‌افزارهای پیشرفته‌تری را به‌دلخواه نصب کرد و مدیریت بهتری داشت.
چندوظیفه‌ای: دستگاه‌های NVR فقط جهت ذخیره‌سازی تصاویر دوربین‌ها به کار می‌روند و کاربرد دیگری ندارد درصورتی‌که از ویدئو سروها می‌توان برای کاربردهای دیگر نیز استفاده کرد.
راه‌اندازی: بدون شک نصب و راه‌اندازی سیستم‌های مبتنی بر NVR بسیار ساده‌تر از ویدئو سرورها است. برای راه‌اندازی ویدئو سرورها نیاز به دانش مدیریت و راه‌اندازی شبکه‌های کامپیوتری خواهید داشت.
نتیجه‌گیری:
این که کدام‌یک بهتر است بستگی به نوع پروژه و بودجه شما دارد. در پروژه‌های کوچک NVR ها مناسب‌ترند و در پروژه‌های بزرگ ویدئو سرورها بهتر عمل می‌کنند.


پر بازدید ترین ها