اکسپندر دزدگیر چیست؟ expander

خلاصه مطلب : همانطور که می دانید، تعدادی چشم الکترونیک مادون قرمز، یک بلندگو و کاور به همراه دستگاه مرکزی، باطری و شارژر، یک سیستم حفاظتی یا دزدگیر را تشکیل می دهند. در خیلی از فضاهای مسکونی، اداری و تجاری تعداد چشم های الکترونیک بسیار زیاد است از طرفی تشخیص اینکه کدام چشم الکترونیک تحریک شده است و چه عاملی باعث شده تا دزدگیر تحریک شود بسیار مهم است
تاریخ ثبت: سه شنبه 16 اردیبهشت سال 1393
بازدید ها : 3395
اکسپندر دزدگیر چیست؟ expander


اکسپندر دزدگیر چیست؟ expander

همانطور که می دانید، تعدادی چشم الکترونیک مادون قرمز، یک بلندگو و کاور به همراه دستگاه مرکزی ، باطری و شارژر، یک سیستم حفاظتی یا دزدگیر را تشکیل می دهند. در خیلی از فضاهای مسکونی ، اداری و تجاری تعداد چشم های الکترونیک بسیار زیاد است.از طرفی تشخیص اینکه کدام چشم الکترونیک تحریک شده است و چه عاملی باعث شده تا دزدگیر تحریک شود بسیار مهم است.
دستگاه های رایج در بازار دارای 4 تا 7 زون می باشد و معمولا زمانی که تعداد چشم ها بیش از این مقدار می شود، آنها را به صورت گروهی دسته بندی می نمایند.
مثلا در یک منزل مسکونی دوبلکس ، کلیه اتاق خواب ها به زون 2، درب های ورودی به زون 1و راهرو ها و سالن پذیرایی به زون سوم و در نهایت سیم کشی داخل بلند گو ها و چشم ها و مدار تمپر به زون 24 ساعته متصل می شود .
اگر دزدگیر در زمان نبودن صاحب منزل تحریک شود، پس از بازگشت او معمولا دزدگیر با 3 آلارم خاموش می شود واین نشان دهنده تحریک شدن دزدگیر در زمان نبودن او است.
البته سیستم های مختلف با هم متفاوت هستند و هر سیستم به یک صورت صاحب منزل را می تواند متوجه این قضیه کند.از طرفی روی دستگاه مرکزی چراغ های کوچک LED وجود دارد که پس از تحریک شدن علائمی را مانند روشن ماندن یکسره و یا به حالت چشمک زن در آمدن را از خود بروز می دهند. بنا بر این می توان متوجه شد که چشم الکترونیک اتاق ها یا درب های ورودی تحریک شده است یا قسمت های دیگر .
اما در مکانی که 20 یا 30 عدد چشم الکترونیک نصب است، گروه بندی بسیار فشرده شده و تشخیص ناحیه تحریک شده، مشکل است .
بنابراین با استفاده از یک اکسپندر ( بسط دهنده ) تعداد زون های دستگاه مرکزی را زیاد می کنیم . در این حالت تشخیص اینکه کدام چشم تحریک شده است راحت تر است. می توانیم به نحوی برنامه ریزی نماییم که برای هر چشم الکترونیک مادون قرمز یک زون و چراغ LED در نظر گرفته شود و در کنار هر چراغ نامگذاری نماییم . مثلا درب ورودی شمالی ، راهرو طبقه اول وبا توجه به افزایش چشم ها باید تعداد باطری ها و در واقع مجموع آمپر باطری یا باطری ها را بالا تر ببریم تا جوابگوی کلیه چشم ها باشد .اکسپندر برای شارژ باطری های اضافه نیز در خود شارژری را جای داده است و این مساله را نیز حل می نماید.


پر بازدید ترین ها