انواع سنسور ها و کاربرد آنها در سیستم های درب اتوماتیک

خلاصه مطلب : امنیت و راحتی دو ویژگی دربهای اتوماتیک هستند. امروزه کاربرد این دربها بسیار بیشتر ازگذشته معمول شده و با پایین آمدن قیمت آنها افراد بیشتری تمایل به نصب و استفاده از این ابزار مفید دارند.
تاریخ ثبت: شنبه 6 اردیبهشت سال 1393
بازدید ها : 4729
انواع سنسور ها و کاربرد آنها در سیستم های درب اتوماتیک

انواع سنسور ها و کاربرد آنها در سیستم های درب اتوماتیک

امنیت و راحتی دو  ویژگی  دربهای اتوماتیک هستند. امروزه کاربرد این دربها بسیار بیشتر ازگذشته معمول شده و با پایین آمدن قیمت آنها افراد بیشتری تمایل به  نصب و استفاده از این ابزار مفید  دارند.


در حال حاضر سه نوع سنسور مورد استفاده درب اتوماتیک در بازار قرار می گیرند که عبارتند از:

1 - سنسور مادون قرمز اکتیو:

 این سنسور ها از نوع استاتیک می باشند و قادرند فقط اشیا و اشخاص را تشخیص دهند.طریقه عملکرد سنسور های مذکور در درب های اتوماتیک بدین صورت است که وقتی افراد یا اشیا باعث شکستن پرتو نور مادون قرمز می شوند سنسور ها وارد عمل شده و باعث باز شدن درب اتوماتیک می شوند.
این سنسور ها قادر به تشخیص اجرام در سطوح وسیعی که روی فواصل مرکزی نوری لنز های فرستنده و گیرنده قرار می گیرند، می باشند.
سنسور های فوق الذکر به دو دسته مجزا تقسیم می شوند که عبارتند از:


حذف زمینه:

که این دتکتور ها (نمایان سازان در درب های اتوماتیک) اغلب در درب اتوماتیک نوع گردان یا چرخان مورد استفاده قرار می گیرد زیرا با توجه به چرخشی بودن درب های اتوماتیک امکان ایجاد پس زمینه یا background وجود ندارد. بنابر این سیستم نیازی به زمینه ای همچون دیوار یا سطح زمین در مورد مذکور ندارد.

آنالیز کننده زمینه:

این نوع detector ها بر خلاف دتکتور قبلی برای باز کردن درب اتوماتیک مربوطه نیازمند سیگنالی از زمینه است تا بتواند عملکرد مناسب را داشته باشد.
این سیستم ها برای عملکرد سنسور ها نیازمند یک زمینه یا ground که در حوزه درب های اتوماتیک شامل دیوار یا کف زمینی است که درب اتوماتیک به آن متصل می گردد می باشد.علاوه بر موارد ذکر شده سطح مورد نظر برای پویش اجرام درون فواصل ممکن از پیش تعیین شده به صورت مکانیکی تنظیم می شود.همچنین هر شی ای که درون این ناحیه قرار گیرد به صورت استاتیکی نمایان خواهد گردید.سنسور مادون قرمز قادر است با انجام یک سری تنظیمات ساده، تصویری از نحوه حرکت هایی که به سمت درب اتوماتیک مورد نظر انجام می گیرد به وجود آورده و آن ها را به خاطر بسپارد.در صورتی هم که تصویر ایجاد شده دچار تغییر شود، این سنسور ها قادرند تا با تغییرات جدید ایجاد شده مطابقت پیدا کنند.

2-  سنسور های مادون قرمز پسیو:

طریقه عملکرد این نوع سنسور ها در دربهای اتوماتیک بسیار شبیه به کاری است که دوربین های مادون قرمز درون ساختمان ها برای تشخیص تلفات حرارتی انجام می دهند. سنسور مادون قرمز قادر است با انجام یک سری تنظیمات ساده، تصویری از نحوه حرکت هایی که به سمت درب اتوماتیک مورد نظر انجام می گیرد به وجود آورده و آن ها را به خاطر بسپارد.
در صورتی که تصویر ایجاد شده دچار تغییر شود، این سنسور ها قادرند تا با تغییرات جدید ایجاد شده مطابقت پیدا کنند.

مزایای این سنسور ها عبارتند از:

  • امکان ایجاد تصاویر بسیار فشرده و جمع و جور در آنها وجود دارد.
  • می توانند بسیار دقیق تنظیم شوند.
  • محدوده تشخیص بسیار دقیقی دارند.

معایب ایجاد شده در اثر استفاده از این سنسورها در دربهای اتوماتیک:

  • اشیاء ثابت غیر قابل تشخیص می باشند.
  • اشیایی که با زمینه اختلاف دما ندارند غیر قابل تشخیص می باشند.

·         در صورتی که اختلاف دما بین زمینه و شی مورد نظر جزئی باشد، این سنسور ها از دقت کمتری برخوردار خواهند بود.

 

3 - میکروویو:

 امواجی الکترومغناطیسی منتشر شده با طول موج بیشتر از یک گیگاهرتز به کمک آنتن های متحرک به راحتی می توان ارسال، و بدون مشکل آنها را از طریق کف زمین، دیوار و سایر سطوح به گیرنده برگشت داد. در صورتی که هیچ حرکتی در محل تحت نظارت وجود نداشته باشد، فرکانس ارسالی و دریافتی یکسان باقی می ماند (که نشان دهنده این است که محل عاری از هر جنبده ای است). با قرار گرفتن هر موجود زنده یا غیر زنده در محل تحت پوشش، فرکانس برگشتی در نتیجه برخورد به شئ با فرکانس ارسالی متفاوت بوده و این اختلاف توسط سیستم الکترونیکی آشکار شده و باعث فعال شدن سوئیچ خروجی می گردد. توان سنسورهای مایکروویو مورد استفاده از هر نظر برای انسانها وحیوانات ایمن است.


حذف تداخلات: از آنجایی که عواملی همچون باران، برف، لامپ های فلورسنت، لرزش ناشی از محرک های درب (مثل موتور ها و اکچویتر ها)، موبایل، تجهیزات رادیویی و اشعه ایکس که غبار الکترونیکی نامیده می شوند، مانع از عملکرد بهینه سنسور های درب اتوماتیک در مقابل این تداخلات می شوند و نیاز به مدار الکترونیکی بهینه ساز بیهوده به نظر نمی آید.

سنسور های دربهای اتوماتیک شامل درب کشویی، تاشو، چرخان و گردان می توانند تنها یک سنسور ساده برای تشخیص جسم متحرک باشند. اما در حال حاضر سنسور های پیشرفته تری برای درب های اتوماتیک ساخته شده که تنها به حرکت سوئیچ یا مستقیم به طرف درب اتوماتیک حساس هستند و حرکت های عرضی را نادیده گرفته و واکنشی در قبال آن ها از خود نشان نمی دهند.

پر بازدید ترین ها