انواع دوربین مداربسته

خلاصه مطلب : قبلا درباره انواع دوربین های مداربسته مطالبی را منتشر کرده بودیم اما اکنون مجدا درباره انواع جدید تر مطالبی را خواهید خوند
تاریخ ثبت: یکشنبه 26 شهریور سال 1396
بازدید ها : 2459
انواع دوربین مداربسته

 

CCTV ها closed circuit television)) یا همان دوربین های مداربسته کاربردهای فراوانی در زمینه های مختلف دارند، مانند فیلدهای امنیتی و نظارتی از جمله کنترل ترافیک سطح شهر توسط نیروی انتظامی، کنترل دستگاه ها در محیط های صنعتی ای که امکان حضور انسان به دلیل برخی خطرات احتمالی ممکن نیست (مثل برخی بخش های سایت های هسته ای و ...)، محیط های که مستعد رخداد جرم هستند (مانند طلا فروشی ها که هر سارقی را وسوسه می کنند، خیابان ها برای کنترل جرایم رانندگی و...) و بسیاری از مکان های دیگر.

انواع دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته بسیار متنوع هستند و از جهات مختلف (نوع سیگنال، شکل ظاهری، قاب و پوشش، با سیم یا بی سیم بودن و ...) می توان آن ها را دسته بندی کرد.

این تنوع بسیار دوربین های موجود به افراد کمک می کند تا با در نظر گرفتن ویژگی های هر مدل بر اساس نیاز خود بتوانند دوربین مناسب آن کاربرد را تهیه کنند.

ما در این جا به اختصار از جهات گوناگون به بررسی دوربین های مدار بسته، انواع آن ها و ویژگی های هر یک از آن ها می پردازیم.

از نظر وایرلس بودن یا نبودن:

دوربین مدار بسته با سیم:

همان طور که از نامشان مشخص است این دوربین ها در مکان هایی که امکان سیم کشی وجو داشته باشد کاربرد دارند و کیفیت تصاویر در این دوربین ها بیشتر ازدوربین های وایرلس است.

دوربین مدار بسته وایرلس یا بدون سیم:

درون این دوربین ها فرستنده و گیرنده وجود دارد وبرای فعالیت نیاز به باتری یا آداپتور دارند. دوربین های وایرلس ابعاد کوچکی دارند و در دو نوع CMOS و CCD تولید و عرضه می شوند که نوی CMOS آن ها قیمت پایین تری دارد.

از نظر نوع سیگنال ارسالی و دریافتی توسط دوربین

از منظر سیگنال 3 دسته دوربین مدار بسته وجود دارد:

آنالوگ:

در این دست دوربین ها داده های صوت و تصویر توسط سیگنال های آنالوگ (از طریق کابل های کواکسیال یا انواع دیگر کابل هایی که بتوانند تاثیر نویز محیط را بر سیگنال ها کاهش دهند) ارسال می شوند.

مزایا:

هزینه کم خرید، نصب و راه اندازی (البته در محیط های بسیار گسترده به دلیل هزینه های بسیار بالای سیم کشی و کابل کشی از این گزینه صرف نظر کنید)

تنوع بسیار زیاد

نصب آسان تر (برای نصب نیازی به داشتن دانش تخصصی شبکه نیست)

معایب:

امکان نویز پذیری زیاد (سیگنال های آنالوگ به شدت از نویز محیط تاثیر می پذیرندو این مساله می تواند کیفیت صدا و تصویر ضبط شده را به شدت کاهش دهد)

هزینه ی زیاد سیم کشی

ارتباط بی سیم با امنیت کم و کیفیت پایین

نیاز به دستگاه DVR برای تبدیل سیگنال صدا و تصویر آنالوگ به دیجیتال و ضبط صوت و تصویر

حداکثر کیفیت تصاویر 720*576

دوربین های IP تحت شبکه

انواع دوربین مداربسته

این دوربین ها داده ها (صوت و تصویر) را به صورت دیجیتال ارسال می کنند. هر یک از دوربین ها ی موجود در یک محل با یک شناسه مخصوص به خود که همان IP دوربین می باشد می تواند تحت بستر شبکه با سایر دوربین های موجود مرتبط شود و به این ترتیب امکان کنترل آن ها از طریق شبکه توسط مرکز کنترل وجود دارد.

مزایا:

کیفیت بالا به دلیل استفاده از سیگنال های دیجیتال و نویز پذیری کم

استفاده ی کمتر از کابل ها و سیم ها (چراکه از یک سو کاملا می توانند به صورت بی سیم با هم ارتباط برقرار کنند و از سوی دیگر حتی در صورت سیم کشی می توان از ارتباط سری و شبکه برای کم شدن میزان سیم مصرفی استفاده کرد.)

امکان ارتباط وایرلس (بی سیم) با امنیت بالا

امکان ارسال صوت، تصویر و برق به صورت همزمان در بستر شبکه

عدم نیاز به یک دستگاه مجزا ی DVR

امکان اتصال به شبکه اینترنت و کنترل از راه دور

معایب:

محدودیت پهنای باند

هزینه ی بالا

دوربین مدار بسته دو منظوره:

این ها همان دوربین های آنالوگی هستند که با اتصال به کارت شبکه به آن ها می توان آن ها را به هم مرتبط کرد.

بنابراین کیفیت آنالوگ را دارند اما از قابلیت اتصال به شبکه نیز برخوردار هستند.

بهتر است تنها اگر سیستم مدار بسته ای در اختیار دارید که آنالوگ است و می خواهید چند عدد از دوربین های سیستم را به هم مرتبط کنید از روش اتصال کارت شبکه استفاده کنید.

انواع دوربین های مدار بسته از منظر شکل ظاهری و نوع کاربرد:

دوربین Dome

انواع دوربین مداربسته

دوربین های دام یا همان سقفی به دلیل شکل گنبدی و پایه ی مدوری که دارند کمتر جلب توجه می کنند و بیشتر برای اتصال به سقف به کار می روند. این دوربین ها از لحاظ نوع لنز یا امواجی که به کار می برند و ... انواع مختلفی دارند.

دوربین Body

انواع دوربین مداربسته

این دوربین ها که با نام دوربین صنعتی نیز شناخته می شوند قابلیت اتصال لنز مجزا یا تغییر لنز را دارند که همین امر این دوربین ها را برای انواع مکان هایی که نیاز به زوم کردن دوربین باشد مناسب می کند.

دوربین های صنعتی در انواع با قاب (برای استفاده در محیط های باز مانند اتصال به دیوار خارجی ساختمان) یا بدون قاب (برای مکان های سرپوشیده) موجود هستند.

دوربین های Mini

انواع دوربین مداربسته

یا همان دوربین های مینیاتوری ابعاد بسیار کوچکی دارند که همین امر آن ها را برای استفاده به صورت نامحسوس مناسب می کند.

دوربین های speed Dome (دوربین Dome دارای قابلیت PTZ)

انواع دوربین مداربسته

در این دوربین ها یک موتور قرار دارد که باعث می شود دوربین در جای ثابت خود به وسیله ی یک ناظر کنترل کننده و یا به صورت اتوماتیک در زمان های مشخصی چرخش کند تا با چرخش در جهات مختلف بتواند محدوده ی وسیع تری را زیر نظر بگیرد و از قسمت های مختلف فیلم برداری کند.

این دوربین ها به دلیل داشتن موتور داخلی قیمت بالایی دارند.

دوربین های Bullet

انواع دوربین مداربسته

به دوربین هایی که از نور مادون قرمز برای شناسایی تصاویر استفاده می کنند اینفراد یا همان IR می گویند. دوربین های bullet از دسته دوربین های IR هستند و همین باعث توانایی دید در شب توسط این دوربین ها شده است.

در اطراف لنز این دوربین ها تعدادی ال ای دی به همراه سنسور نور قرار می دهند تا در تاریکی فعال شده، روشن شوند و به این ترتیب امکان استفاده از این دوربین ها در محیط های تاریک کاملا فراهم است.

پر بازدید ترین ها