انواع تکنولوژی های ضبط تصاویر در دوربین ها

خلاصه مطلب : در این نوشتار به بررسی انواع تکنولوژی های مورد استفاده در دوربین های ضبط ویدئو خواهیم پرداخت. اولین دوربین فیلم برداری در چه سالی ثبت شد؟
تاریخ ثبت: دوشنبه 13 شهریور سال 1396
بازدید ها : 3641
انواع تکنولوژی های ضبط تصاویر در دوربین ها

انواع تکنولوژی های ضبط تصاویر در دوربین های مختلف

توماس ادیسون

سال 1891 توماس ادیسون حق امتیاز اختراع اولین دوربین فیلم برداری را به نام خود ثبت کرد و از آن زمان تا به امروز دوربین های فیلم برداری دستخوش تغییرات و پیشرفت های زیادی شده اند.

امروزه انواع دوربین های دیجیتال با کیفیت ها و ویژگی های متمایزو با قیمت های کم تا سر سام آور به چشم می خورند که اغلب دچار سردرگمی خریداران می شوند. به خصوص اگر از قبل با اعداد و ارقام و کاربرد هر ویژگی آشنا نباشند ممکن است هزینه ای سنگین بابت برخی امکانات این دوربین ها پرداخت کنند در حالی که شاید این ویژگی ها هرگز به کار آن ها نیاید.

اما دریک دید کلی بزرگ ترین تفاوت دوربین های مختلف با یکدیگر چیست؟

شاید بتوان بزرگ ترین معرف دوربین ها را کیفیت فیلم برداری آن ها دانست که این ویژگی بسیار به نحوه ذخیره سازی فیلم گرفته شده و میزان حافظه دستگاه بستگی دارد.

ما در اینجا نگاهی اجمالی به انواع تکنولوژی های دوربین ها برای ضبط ویدیو های شما و نقاط ضعف و قوت هر یک می پردازیم.

MiniDV

انواع تکنولوژی های ضبط تصاویر در دوربین های مختلف

در دید اول شاید به نظر بیاید که این دوربین ها همانند همان دوربین های قدیمی آنالوگ با نوارهای مغناطیسی اند. اما حقیقت این است که این داده های دیجیتالی منتقل شده بر روی این این نوار ها به صورت دیجیتالی ضبط میشوند و دارای ویژگی هایی چون:

·        داشتن ظرفیتی معادل 11.25 گیگابایت برای ضبط فیلم هایی با کیفیت 25 (مگاپیکسل در هر ثانیه) به مدت 60 دقیقه و کیفیت 18 مگا به مدت 90 دقیقه که کیفیتی فرارتر از دوربین های مبتنی بر هارد دیسک، فلش و دی وی دی است.

·        امکان ضبط چندباره بر روی این نوارها از دیگر ویژگی های قابل بحث است که البته به مرور زمان به دلیل محدودیت ظرفیت این کاست ها کاهشی در حجم قابل ذخیره سازی شاهد خواهید بود اما این مساله هرگز باعث کاهش کیفیت فیلم ضبط شده نمی شود. به عبارت بهتر فیلم شما همواره با بهترین کیفیت ضبط خواهد شد.

دیگر ویژگی ها:

·        قیمت بسیار مناسب

·        امکان تبدیل از آنالوگ به دیجیتال و توانایی اتصال به تلوزیون

·        فراوانی کاست های مورد نیاز آن ها در بازار

·        حرکت سریع بر روی یک بخش از فیلم امکان پذیر نیست و باید مانند دوربین های قدیمی فیلم را به جلو یا عقب برد.

·        به علت وجود قسمت های گرداننده در این دستگاه ها پس از گذشت مدت طولانی از استفاده ی آنها شاهد اندکی استهلاک در بخش های مکانیکی گرداننده دیسک خواهیم بود.

DVD

انواع تکنولوژی های ضبط تصاویر در دوربین های مختلف

نمونه دیگر تکنولوژی های به کار رفته در خیلی از دوربین های امروزی dvd ها و mini dvd ها هستند که از نقاط ضعف و قوت آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

·        در حالت تک لایه حداکثر دارای حجمی معادل 1.3 گیگا بایت و در حالت دو لایه دارای حجم 2.6 گیگابایت می باشند که باعث محدودیت در زمان فیلم برداری و کیفیت فیلم برداری می شوند.

به عنوان مثال با کیفیت 15 Mbits/s در فرم تک لایه تنها می توانید 11 دقیقه فیلم را ضبط کنیم. البته اگر کیفیت فیلم را به Mbits/s 3 کاهش دهیم می توان تا 57 دقیقه در حالت تک لایه ضبط کرد که به دلیل کیفیت بسیار پایین تصاویر اصلا مقرون به صرفه نخواهد بود.

·        محدودیت در فرمت های قابل پشتیبانی توسط این دوربین ها از دیگر نکات قابل توجه است. در نمونه های تولید شده توسط شرکت سونی این محدوده شامل DVD –R و DVD±RW و DVD+R DL  می باشد.

دیگر نکات قابل توجه این دوربین ها:

·        امکان پخش فیلم ضبط شده بلافاصله بوسیله ی پخش کننده های DVD

·        انتقال به لپ تاپ یا کامپیوتر با سرعت بالا

·        دسترسی سریع و راحت به قسمت خاصی از فیلم

Flash Memory

این دسته گروه دیگری از دوربین ها را تشکیل می دهند که دارای دو نوع با حافظه فلش داخلی و خارجی می باشند.

دوربین هایی که حافظه ی داخلی ندارند از کارت های حافظه استفاده میکنند.

دسته ای دیگر علاوه بر استفاده از کارت های حافظه خارجی از حافظه فلش داخلی نیز بهره می برند.

نکات قابل توجه ای دست دوربین های پیشرفته:

·        امکان ضبط فیلم با کیفیت حدودا 13 Mbits/s به مدت 41 دقیقه در یک کارت حافظه 4 گیگا بایتی و 82 دقیقه بر روی کارت 8 گیگ.

·        حجم و وزن بسیار پایین

·        ثبت عکس های ضبط شده توسط دوربین علاوه بر فیلم برداری

Hard Drive

انواع تکنولوژی های ضبط تصاویر در دوربین های مختلف

جدیدترین تکنولوژی به کار رفته در دوربین ها بهره گیری از هارد دیسک های 1.8 اینچی با ظرفیت بسیار بالا تا حدود 60 گیگا بایت است که قابلیت ضبط فیلم با کیفیت 15 Mbits/s با اشغال 40 گیگ از حافظه هارد دیسک به مدت 5 ساعت و 55 دقیقه را دارند.

·        مصرف بالای انرژی و نیاز به شارژ مکرر باتری

·        عدم امکان خارج کردن هارد دیسک برای رفع عیوب احتمالی در صورت خراب شدن دستگاه

·        حساسیت نسبتا زیاد به ضربه که البته امروزه به کمک سنسور های حساس به حالت تعلق این ضعف به حداقل رسیده است.

به این ترتیب امروزه هرکس بسته به میزان سرمایه ای که در دسترسش هست و کاربردی که مد نظر دارد می تواند هر یک از کلاس های دوربین های قید شده را خریداری و استفاده نماید.

 

پر بازدید ترین ها