اصطلاحات رایج در دوربین های مدار بسته (قسمت سوم)

خلاصه مطلب : اصطلاحاتی که به صورت رایج درسیستم دوربین های مداربسته استفاده می شود.
تاریخ ثبت: سه شنبه 20 اسفند سال 1392
بازدید ها : 2986
اصطلاحات رایج در دوربین های  مدار بسته (قسمت سوم)

اصطلاحات رایج در دوربین های  مدار بسته (قسمت سوم)


Motorize zoom
لنزهاي چند برابر كننده تصویر موتور دار، در دوربین های مداربسته E718 , D718  .
MPEG-H
يكي از فرمت هاي فشرده سازي.از ديگر فرمت ها مي توان به  MPEG – JPEG – M2 اشاره کرد.
MULTIPLEXER
اين سيستم در محدوده های 16و 32 و 64  كاناله ساخته مي شود و قادر است تصاوير 16 يا 32 و64 دوربين های مداربسته مختلف را بر روي يك تلويزيون، همزمان نمايش دهد .
NTSC
سيستم برخي از كشورها مثل ژاپن و آمريكا مي باشد كه در استاندارد NTSC از رزولوشن 480 TVL كه 30 فريم تصوير بر ثانيه است، استفاده مي شود.
OPTIC
وابسته به چشم (چشمی)

OSD مخفف ON SCREEN DISPLAY
این سیستم نرم افزاری که در بعضی دوربین های مداربسته وجود دارد با فشار دادن یک کلید که بر روی بدنه یا سیم دوربین تعبیه شده است، فعال می شود و دارای گزینه هایی جهت اعمال تنظیمات بر روی تصویردوربین مداربسته می باشد.گزینه هایی مانند Brightness (روشنایی (،  ) Mir تصویر آینه ای ) ، WDR ON/OFF , BLC ON/OFF و...
Out door
فضاهاي غير مسقف و روباز
PAL
استاندارد ايران مي باشد. در استاندارد PAL رزولوشن بالايي وجود دارد و خطوط افقي 576 TVL است. در حاليكه تعداد تصاويري كه بدست مي دهد 25 فريم در ثانيه است .
Pan
حركت افقي دوربين، حرکت افقی که در موتور 301PHهم مشاهده  می شود .
panomorph lens
دو مشخصه اينگونه لنزها زاويه ديد 180 درجه و وضوح تصوير بالاي آنهاست.
Per alarm buffering
اين قابليت همواره چند ثانيه تصاوير را در حافظه داخلي خود ذخيره مي كند تا در صورت وقوع آلارم آن را براي سرورها و يا براي آدرس هاي تعيين شده ارسال كند .
Pinhole lens
لنزهاي مينياتوري دوربين هاي كوچك ويا پين هول HT232B2
PIR
چشم هاي الكترونيك  نورهاي مادون قرمز

Pixel
كوچكترين واحد تصويري كه به اندازه يك نقطه بر روي CCD كه وظيفه تبديل يك بخش از تصوير به سيگنال الكتريكي را دارد ، پيكسل نام دارد .
POE
Power Over Ethernet 
اين تكنولوژي جريان لازم برق را براي دستگاههاي تحت شبكه منتقل مي نمايد .بدون تغذیه مجزا که هیچ یک از IP های شرکت  دیاموند مجهز به POE نمی باشد که سوال اکثر مشتریان همین است .

Post alarm bufering
اين قابليت همواره چند ثانيه تصاوير را در حافظه داخلي خود ذخيره مي كنند تا در صورت وقوع آلارم آن را براي سرورها و يا براي آدرس هاي تعيين شده ارسال كند .
QUAD
سيستم بعدي كواد مي باشد كه قادر است تصوير چهار دوربين مداربسته مختلف را بطور همزمان بر روي یک کانال DVR نمايش دهد البته كواد هاي هشت كاناله نيز وجود دارند كه مي توانند تصاوير هشت دستگاه دوربين مداربسته را بر روي یک کانال DVRبه صورت دو صفحه چهارتايي كه با فاصله زماني قابل تنظيم بصورت پشت سر هم مي آيند نمايش دهد .

Resolutin
وضوح تصوير، حداكثر رزولوشن يك تصوير آنالوگ 4% مگاپيكسل است . كيفيت بيشتر تصوير باعث افزايش جزئيات موجود در تصوير مي گردد.

S/N RATIO
نسبت سیگنال به نویز که بر حسب DB (دسیبل) بیان می شود.
SSNR
سيستم حذف نويزهاي ناخواسته از تصوير
SSDR
سیستم تنظیم نور سایه
Super HAD
مخفف واژه Accumulotion Diod Hole فناوري كه بر روی هر پيكسل يك لنز قرارداده شده تا نور بيشتري را بر روي پيكسل انتقال دهد.  637IRC-750AHZ25-759AHZ25
SV III
مخفف Vision III Super مي باشد .و به مفهوم ما فوق بينايي نيزبیان مي شود .در سري دوربين هاي  SV III پردازش تصوير به صورت ديجيتال صورت مي گيرد و وضوح تصوير فوق العاده اي دارند. به طور كلي در SVIIIها همه تمهيدات مربوط به يك دوربين مداربسته ايده آل انديشيده شده است .
SWITCH
سوئيچر ساده ترين نوع مانيتور كردن تصوير چند دوربين مداربسته مختلف مي باشد . بدين صورت كه چند دوربين مداربسته به آن وصل شده و خروجي آن به تلويزيون متصل مي گردد و مي تواند تصاوير اين دوربين ها را با يك زمان قابل تنظيم بر روي تلويزيون به شما نشان دهد . و اپراتور مي تواند در صورت نياز تصوير مورد نظر را ثابت كرده و يا غیر فعال گرداند.که در سیستم های انتقال تصویر IP کاربرد دارد .
Tilt
زاویه محورآنتن نسبت به خط افقی
رعایت این نکته در انتقال  تصویر به  صورت رادیویی  الزامی است به طوری که  دو رادیو باید روبروی هم قرار گیرند .
Time laps
ويدئو تايم لپس، سيستم آنالوگ ضبط تصاوير دوربين مداربسته که براي زمانهاي طولاني بر روي نوار ويدئو استفاده مي‏شود. در نوعي از اين دستگاه مي توان گزيده‏اي از تصاوير را تا مدت 960 ساعت نيز ضبط نمود و انتخاب ‏تصاوير به صورت خودکار و توسط خود سيستم مي‏باشد.این سیستم خیلی قدیمی است و از رده CCTV خارج شده است.
TVLine
 TV.LINE در اصطلاح همان خطوط افقی می باشد که در صفحه مانیتور دیدده می شود. هر چقدر تعداد خطوط بیشتر باشد وضوح تصویر بیشتر است .مثال :  540 tvl  480, tvl
Twoway
نوعي ويژگي براي دوربين هاي مداربسته تحت شبكه، كه علاوه بر ميكروفن امكان دريافت صوت به صورت همزمان را دارند. چنين سيستمي داراي يك خروجي صوت مي باشندو براي كاربردهاي ويدئو كنفرانس يا پيجينگ مناسبند .مانند دوربین HT-68C(E)

Ups
                                                                                                                                Un Interaption Power Supply
برق اضطراري که برای سیستم دوربین مدار بسته به تناسب کانال از سیستم مخصوص CCTVو برای برق اظطراری از EPSاستفاده می کنند .
 ) VARI-FOCAL
عمل فوکوس متغیر(
لنزهايي با فاصله كانوني متغير

Vari-zoom
لنزهاي زوم متغير

                                                                                                                         WDR

مخفف )  Wide Dynamic Rangeتصحیح نور پشت زمینه با سوژه ) به طور معمول می توان به حذف نور اشاره کرد .
مشکلی که عمدتا در استفاده از دوربین ها در محل های سرپوشیده، پیش می آید، به اصطلاح ضد نور شدن تصویر می باشد . دوربین با قابلیت WDR امکان تصویربرداری با کیفیت بالا از مناظر با مشخصات فوق را داراست. در کل اکثر دوربین ها مجهز به WDR  می باشند ولی شدت حذف نور در آنها متغییر است خانوادهHT- AHZبه جز 732HT-AHZ23 –HT- 3012D-
Viewing Angle
زاويه ديد
VMD
مخفف  Motion Detection Video  تشخيص حركت توسط تصاوير ويدئويي.
Zoom
بزرگ نمودن بخش مشخصي از تصوير

پر بازدید ترین ها