اصطلاحات رایج در دوربین های مدار بسته (قسمت دوم)

خلاصه مطلب : اصطلاحاتی که به صورت رایج درسیستم دوربین های مداربسته استفاده می شود.
تاریخ ثبت: دوشنبه 19 اسفند سال 1392
بازدید ها : 4891
اصطلاحات رایج در دوربین های  مدار بسته (قسمت دوم)

اصطلاحات رایج در دوربین های  مدار بسته (قسمت دوم)

DVR
سيستم ضبط ديجيتالي تصويردوربین مداربسته، که قادر است تصوير چندين دوربين مداربسته ی مختلف را بر روي يك مانيتور نمايش داده و در صورت نياز بر روي حافظه جانبی خود ضبط نماید DVR . ها از نظر فن آوری تولید و کارکرد به دو دسته  PC BASE  DVR یا Capture Card و  STANDALONE  DVR تقسیم می شوند.

DVR PC BASE یا Capture Card

كارت های DVR هستند كه جهت ضبط تصاوير ديجيتال(با فشرده سازی سخت افزاری) بر روی كامپيوتر نصب مي گردند. و از توان پردازنده رایانه و دیگر قطعات جهت عملکرد خود استفاده می کنند.

DVR STANDALONE
این دستگاهها سيستم هايي مستقل هستند که نيازي به رایانه ندارند و در داخل اين سيستم ها تمامي سخت افزار مورد نياز تعبيه گشته و فقط كافي است تا دوربين ها و مانيتور مربوطه به آن متصل گردند.

Eis
 
    Electronic Image Stablizer مخفف
اثرات لرزشي ناشي از باد و يا حركت ترافيك را خنثي مي كند .این امکان در دوربین های مداربسته زوم و اسپید دامها وجود دارد .
Ex-View
تكنولوژی است كه منجر به بالارفتن حساسيت CCD تا دو برابر برای نور مرئي و چهار برابر نور مادون قرمز مي گردد و ميزان لوكس آن دو برابر بهتر از CCDهاي نور  Super Had سوني مي باشد .
Fixed focal
لنز با فاصله كانوني ثابت

Fixed lens
به لنزهاي ثابت اطلاق مي گردد .
Focusing
فرايند كنترل ميزان همگرايي و واگرايي پرتوهاي الكترونيكي جهت بدست آوردن تصوير دلخواه، به عبارتي عمل حركت عدسي نوري به سمت جلو يا عقب جهت بدست آوردن تصوير صاف از سوژه .

Frame
فيلم از عكس هاي ثابتي به نام فريم تشکیل می شود.اين عكسها به صورت پي در پي نمايش داده مي شوند و تصوير متحرك را شكل مي دهد .

Full Duplex
دو طرفه همزمان

Half Duplex
ارتباط يك طرفه

In door
فضا هاي مسقف و سر پوشيده

Interface
بردهاي واسطه
IP
مخفف  , Internet Protocol معمول ترين استاندارد انتقال اطلاعات در دنياست .

Ip Camera
دوربين اينترنتي و اصطلاحا به دوربين هاي مداربسته تحت شبكه اطلاق مي شود .
IP66
درجه حفاظت بدنه یک وسیله در برابر عوامل خارجی مثل گردوخاک،رطوبت و ... باIP  مشخص می شود.از آن جمله می توان به IP65, IP66, IP67 اشاره کرد.
IR
مخفف Infrared به معني فراتر از قرمز است و منظور آن مادون قرمز مي باشد.
LED
هاي IR گرچه باعث ديد در شب مي گردند، اما از آنجا كه به صورت يك پرده بر روي CCD قرار مي گيرند، خود باعث افت كيفيت تصوير در حالت سياه و سفيد مي گردند .
و به هیچ وجه  افت تصویر ایجاد نمی کنند بلکه باعث واضح تر شدن تصویر می شوند.
LCD
مخفف Liquid Crystal Display مي باشد. و عبارت است از يك نمايشگر مسطح كه از تعدادي پيكسل هاي رنگي در جلوي يك منبع نور و يا يك عنصر بازتابنده قرار گرفته اند،تشكيل يافته اند. در اين نوع نمايشگرها يك ماده رساناي شفاف روى يك سطح صاف شيشه اى قرار مى گيرد و سپس يك لايه ارگانيك روى آن را مى پوشاند. پس از آن باز لايه رسانا ديگري روى اين دو لايه قرار مى گيرد. اكنون با برقرار كردن جريان الكتريكى ميان اين دو لايه رسانا، ميدان الكتريكى به وجود مى آيد و لايه ارگانيك در اثر آن نورانى مى شود.بزرگترين اشكال نمايشگرهاى LCD عمر كوتاه آنها است (حدود شش هزار ساعت). اين در حالى است كه عمر نمايشگرهاى معمولى به سى هزار ساعت مى رسد.
LED
ديودهاي نوراني هستند كه از خود نور مادون قرمز ساطع مي كنند .همانند مادون  LED ، 638،639،640
Lens
مهمترين عامل دريافت تصوير ، شفافيت ، ميدان ديد ، بزرگنمايي و ... مي باشند و از عدسي ها تشكيل شده اند كه در داخل يك بسته پلاستيكي استوانه اي جهت انتقال نور منعكس شده اشياء مقابل به روي CCD جاي گرفته اند. انواع لنزهای ثابت و دستی یا  که با mm سنجیده  میشوند که در ثابت ها برای مثال mm 306 و m 4و در متغیر mm 12
Loop
اتصال بسته (یعنی داشتن یک کانال خروجی به ازای هر کانال ورودی در دستگاه استندالون) مثل HT-3016 که برای دیدن تصویر در دو مانیتور  مجزا  کاربد دارد.
Loos
افت ولتاژ

LUX
واحد شدت روشنايي در سيستم بين المللي است . و برابر با يك لومن(Lumen)  بر متر مربع است. 0.0  لوکس را می توان به تاریکی مطلق و 0.05 را به محیط 12 متری تاریک که در آن یک شمع روشن باشدتشبیه کرد.
Manual zoom
به تنظيم دستي لنز اطلاق مي گردد.
Manually
تنظيم دستي

Mic
   Microphone مبدلي است كه امواج صوتي را به سيگنال هاي الكتريكي تبديل مي كند.
Microphone Mixer
مخلوط كننده ای كه دو يا چند سيگنال خروجي ميكروفن را به ورودي يك تقويت كننده صوتي اعمال مي كند.

پر بازدید ترین ها