اصطلاحات رایج در دوربین های مدار بسته (قسمت اول)

خلاصه مطلب : در این مبحث با برخی از اصطلاحات رایج در دوربین های مداربسته آشنا خواهید شد.
تاریخ ثبت: یکشنبه 18 اسفند سال 1392
بازدید ها : 6235
اصطلاحات رایج در دوربین های مدار بسته            (قسمت اول)

اصطلاحات رایج در دوربین های مدار بسته ( قسمت اول )  


A/D
مبدل تصاوير آنالوگ به تصاوير ديجيتال در دوربین های مداربسته وماژولی است که در دوربین های مداربسته IP مورد استفاده قرار می گیرد.                                                      

Acoustic Lens
یک عدسي صوتي در دوربین های مداربسته است كه امواج را در مسير دلخواه هدايت مي كند.

Auto Iris
مكانيسمي است كه دريچه ديافراگم را با فيدبكي كه از دوربين مداربسته مي گيرد متناسب با نور موجود توسط موتور به صورت خودكار تنظيم مي نمايد. به عبارت ساده تر تنظيم خودكار دريچه ديافراگم تمامی اسپید دامها و دوربین های مداربسته زوم .

Auto track

قابليت تعقيب جسم متحرك به طور خودكار، که در اسپید دام های حرفه ای مشاهده این امکان وجود دارد. مانند سامسونگ،Agni و زیمنس و.سایر دوربین های مداربسته

BLCیا : HS-BLC (High Spotlight Back Light Compensation)
در واقع فن آوری جبران بازگشت نور است.به زبان ساده نور پشت زمینه تصویر را خود دوربین تامین می کند. در تمامی دوربین ها ی مداربسته این امکان وجود دارد ولی در دوربین های خانواده HZبه جز AHZ32 732و HT523 و 1813و A1527 و تمامی دوربین های مداربسته بدون لنز صنعتی و تمامی دوربین های مداربسته ای که OSD دارند،اسپید و مینی اسپیدها.

CCD
مخفف واژه Charged Coupled Device و نوعي سنسور مي باشد . چيپ ست CCD نورهای دريافتي را به علائم الكتريكي تبديل مي كند. درواقع يك مبدل نور الكتريكي است.از انواع آن می توان HITACHI,SONIX,HAD,SHARP,SONY را نام برد.

CCTV
سیستمی تلویزیونی که در یک مدار حفاظت شده کار می کند وامکان نفوذ به آن از لحاظ کنترل این سیستم وجود ندارد .
(Video Closed Circuit Television)
این عبارت بیانگر سیستمی از دوربین های مداربسته است که اطلاعات تصویری را در تلویزیونهای معینی نمایش می دهند و قابلیت ضبط و ثبت تصاویر را از چند دوربین دارا هستند.

CIF (مقدار رزولوشن 240×      (320

در بسياري از كاربردهاي آنالوگ فقط يك چهارم از حداكثر اندازه تصوير استفاده مي شود .تا امكان مشاهده همزمان 4 تصوير فراهم آيد .اين مقدار يك چهارم تصوير را اصطلاحاCIF" " گويند.

CMOS (Complementary MOS)
این نوع سنسور نوری که باهوش ترین نوع تشخیص تصویر محسوب می شود.
نو عی سنسور نوری که از مزایای آن می توان به حجم پایین تصاویر اشاره کرد. تمامي دوربين هاي دجيتال عكاسي جديد و دوربين هاي گوشي موبايل داراي سنسورهاي تصويري CMOS هستند. در چيپ ست CMOS  تك تك پيكسل ها پردازش مي شوند.و تصویر در هرپیکسل آن به طور مجزا توسط CPU داخلی پردازش می شود.

Contrast
میزان اختلاف بین تاریک ترین و روشن ترین سطوح یک تصویر که دردوربین های مداربسته مجهز به منوی OSD این عمل با کنترل دستی به حساسیت ترین نقطه خود تنظیم می شود.

Contrast range
نسبت ميزان درخشندگي سفيد ترين با سياه ترين قسمتهاي يك تصویر، که رنگ واقعی نمایش داده می شود .

CRT
مخفف Cathode Ray Tube مي باشد و عبارت از يك لامپ الكترونيكي ست كه در آن الكترونهاي ساطع شده به وسيله يك كاتدگرم روي سطح كوچكي از پرده فلورانس كانوني مي شوند كه مي توانند روي پرده تصوير را به وجود آورند CRT. ها نمايشگرهاي مسطح مي باشند .بدون اشغال كمترين فضا و با هزينه هايي به مراتب كمتر از ديگر نمايشگرها،تصاويري با كيفيت مطلوب به وجود مي آورند.که در سیستم های مانیتورینگ کاربرد دارد و به دوربین های DVR اختصاص داده نمی شوند .

D/A
 
مبدل ديجيتال به آنالوگ در قسمت دکود دوربین مداربسته

DAY & NIGHT(D/N)
قابليت ديد در شب و روز- اينگونه لنزها قادر هستند با نور LUX 0.05و حتي در تاريكي مطلق نيز با سوئيچ با وضعيت سياه و سفيد به كار خود ادامه دهند.دوربین های مداربسته ای که این امکان را دارند میتوانند با وضعیت سیاه و سفید تصویررا ارائه دهند.كيفيت تصوير اين قبيل دوربين ها در هنگام شب به شفافيت روز نمي باشند .
منظور از عدم شفافيت،فوكوس نبودن تصوير است كه ناشي از تغيير فاصله كانوني به دليل استفاده از طول موجهاي مادون قرمز براي ديد در شب در دوربین مداربسته مي باشد .

DHC
نوعي تكنولوژي تصويربرداري است كه جهت عكس برداري از پلاك خودرو استفاده ميشود،بكارمي رود. 

DNR

مخفف Digital noise reduction حذف نویز به صورت دیجیتال که در DVRهای D1این امکان وجود دارد.

Dome
دوربين سقفي
Dsp (Digital Signal Processor)
پردازش سیگنال های دیجیتال که کار هر CPU می تواند باشد و به دوربین و سیستم CCTVربطی ندارد.کار DSP در CCD پردازش تصویر در حالات مختلف است.

پر بازدید ترین ها